آبریزش بینی در کودکان

آبریزش بینی می تواند برای کودک ناراحت کننده باشد گرفتگی بینی هم می تواند برای کودک ناگوار باشد ، زیرا تغذیه کودک را با مشکل مواجه می کند. البته بعید است آبریزش بینی و گرفتگی به خودی خود نشانه ای از یک بیماری جدی باشند . همه کودکان هر از چندگاهی به گرفتگی بینی یا آبریزش بینی ( اغلب همراه با عطسه ) مبتلا می شوند که در بیشتر موارد ، سرماخوردگی علت آن است . درصورتی که کودک مبتلا به آبریزش بینی ، بر اثر دستکاری بینی یا فین کردن دچار خونریزی شود، از راهنمائی هایی ذیل برای درمان خونریزی استفاده کنید .

اگر بیش از یک ماه است که فرزندتان دچار گرفتگی بینی یا آبریزش بینی است ، علت احتمالی ممکن است بزرگی آدنوئید باشد . این حالت در کودکان شایع است و اغلب به علت عفونت یا حساسیت است . اقدام لازم مراجعه به پزشک است و با معاینه وآزمون های شنوایی بررسی صورت می گیرد ، زیرا بزرگی آدنوئید می تواند باعث اختلالات شنوایی نیز شود. با رشد کودک آدنوئیدهم کوچک می شود و به ندرت پس از ۸ سالگی مشکل ایجاد می کند .داروی ضد حساسیت می تواند در مورد آبریزش بینی مفید باشد . آبریزش بینی ناشی از بزرگی آدنوئید گاه نیاز به عمل جراحی نیز وجود دارد.

اما اگر کمتر از یکماه آبریزش بینی یا گرفتگی بینی دارد باید مشخص شود که این مساله در هر ۲ سوراخ بینی است یا خیر ؟ اگر در هر ۲ طرف است و چشمان فرزندتان هم خارش دارد ، علت احتمالی ، التهاب آلرژیک بینی ( رینیت ) است . این بیماری به علت حساسیت به مواد یا گرده گیاهان ومعمولا در فصل بهار و تابستان رخ می دهد . در اغلب سرماخوردگی ها چندان نیازی به مصرف داروهای متعدد نیست .

در التهاب آلرژیک بینی فرزند خود را از مواجه شدن با گرده گیاهان که از صبح تا غروب در هوای آزاد پخش می شوند دور نگه دارید و مناطق پر علف و گیاه نروید یا با ماسک بروید . دراین موارد از نگه داری گل و گیاه در منزل خودداری شود. آنتی هیستامین خوراکی نیز جهت رفع آبریزش بینی بدون نسخه قابل دریافت است .

اگر کودک دچار ترشحات دو طرفه بینی است ولی علامت خارش چشم یا آبریزش چشم ندارد ، علت احتمالی سرماخوردگی یا ابتلا به دیگر ویروس ها است . در این صورت اقدامات درمانی برای سرما خوردگی انجام می شود . اگر تب داشته باشد آن را کاهش دهید. درصورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه کنید.

اگرترشحات و آبریزش بینی به رنگ سبز یا زرد رنگ است و فقط ازیک سوراخ بینی خارج می شود. علت احتمالی جسم خارجی مثل دانه تسبیح یا بادام زمینی یا امثال آن در داخل بینی است که عفونت احتمالی را ایجاد کرده است .به پزشک مراجعه کنید و هرگز سعی نکنید خودتان جسم خارجی را دربیاورید چون ممکن است آنرا بیشتر به سمت داخل برانید . شاید درصورت مشکل بودن دسترسی به جسم خارجی ، کودک را زیر بیهوشی با عمل جراحی کوچک در بیمارستان از این وضعیت خارج نمایند. پس از خارج کردن جسم خارجی ، عفونت و آبریزش بینی خودبخود بهبود خواهد یافت ولی گاهی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک نیز هست .

کودکان سالانه ۶-۴ بار سرما می خورند. این برای دستگاه ایمنی آنها مثل کسب ایمنی با تمرین های مکرر است.

کودک را در این موارد به نوشیدن مایعات تشویق کنید. جهت رفع علائم آزار دهنده یا تب از شربت استامینوفن یا بروفن استفاده کنید.

استفاده مدام از بخور و رطوبت بالای محیط باعث رشد قارچ ها نیز می شود ، پس از این موارد به اندازه استفاده کنید. به کودک بیاموزید ابتدا یک سورای بینی و سپس سوراخ دیگر را با فین تخلیه کند . کرم محافظ دور بینی و لب بالای کودک بمالید تا مانع زخم شدن آن شود. قطره کلرورسدیم برای طولانی مدت قابل استفاده است ولی سایر قطرات نباید بیش از ۳ روز استفاده شوند.

برای آشنایی با علت آبریزش بینی و درمان آبریزش بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است