آدنوئید و لوزه سوم

اغلب در یک عمل جراحی میـتوان هـم لوزه ها و هم بافت غیر طبیعی غدد فوقانی گلو (آدنوئید) را بـا هــم انجام داد. هر چند شما با باز کردن دهان و نگاه کردن در آیـنه براحتی میتوانید لوزه های خود را مشاهده کنید، اما غدد فـوقـانـی گـلو قـابل مشـاهـده نیستند. پزشک برای مشاهده ی این بافتها باید از آینه های مخصوص و یا نوسان سنج استفاده کند.

آدنوئید چیست؟

به انبوهی از بافت های غده ای شکل که در گذرگاه میانی حفره ی خیشومی و گلو واقع شده اند، آدنوئید گفته می شود. این بافت ها که با نام علمی Nasopharyngeal Tonsils شناخته می شوند، از لوزه ها جدا هستند، و مانع ورود باکتری و ویروس به بینی شده و به بدن کمک می کنند تا با عفونت ها مبارزه کند.

برخی از پزشکان بر این باورند که بخش آدنوئید از بدن پس از اینکه فرد به سن سه سالگی رسید، دیگر هیچ گونه نقش مهمی را در بدن بازی نمی کنند و اصلاً مهم نیستند و معمولاً تا سن ۵ سالگی به کوچکترین حد خود رسیده و در داخل حلق قابل مشاهده نخواهند بود. می توان گفت تا زمانیکه شما به سن نوجوانی برسید، آنقدر کوچک می شوند که می توان گفت به طور کامل از بین می روند.

علائم اختلال در آدنوئید

از آنجایی که آدنوئید و لوزه سوم محل مناسبی برای ذخیره شدن جرم هایی که به بدن وارد می شوند، هستند، نسبت به عفونت ها از خود عکس العمل شدیدی نشان میدهند. از اینرو به محض ایجاد عفونت، متورم شده و برزگ می شوند. نشانه هایی وجود دارند که به واسطه ی آنها می توانید تشخیص دهید که لوزه سوم دارید:

عدم توانایی در تنفس آسان از طریق بینی و به جای آن تنفس از طریق دهان.

صحبت کردن بطوریکه دچار گرفتگی بینی هستید.

تنفس پرسر و صداناشی از بزرگی لوزه سوم.

خر خر کردن.

توقف تنفس برای چند ثانیه در هنگام خواب.

اگر پزشک تشخیص دهد که شما دچار بزرگی لوزه سوم هستید او به احتمال زیاد:

در مورد وضعیت گوش، حلق، و بینی شما سوالاتی را مطرح می کند.

با گوشی طبی به تنفس شما گوش می دهد.

گردن شما در زیر چانه را لمس می کند.

برای تشخیص هر چه دقیق تر، این امکان وجود دارد که پزشک آزمایش X-ray نیز برای شما تجویز کند. اگر آدنوئید و لوزه سوم عفونی شده باشند، پزشک آنتی بیوتیک های خوراکی و یا حتی تزریق آمپول پنی سیلین را به شما توصیه می کند.

اگر با تجویز قرص و دارو عفونت موجود بهبود پیدا نکرد، و لوزه سوم همچنان موجبات ناراحتی بیمار را فراهم می آوردند، پزشک راه حل درمان جراحی لوزه سوم را پیش روی بیمار قرار میدهد. عمل جراحی لوزه سوم زمانی به بیمار توصیه می شود که یک و یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کرده باشد:

مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی در هنگام خواب

عفونت های مکرر

برای مطالعه " مراقبت های بعد از عمل لوزه ها و آدنوئید ( لوزه سوم ) " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است