آلرژی بینی چیست؟

واکنش های ناشی از ازدیاد حساسیت که به واکنش های " آلرژیک" موسومند، بیش از صد و پنجاه سال است که شناخته شده اند. بیماریهای آلرژیک از جمله آلرژی بینی در نتیجه پاسخ بیش از حد دستگاه ایمنی بدن به عوامل خارجی ایجاد می شود. آلرژی می تواند بر اندامهای مختلف اثر بگذارد، اما آلرژی بینی از شایع ترین مکان های بروز آلرژی است.

آلرژی بینی حالتی است که در آن مخاط پوشاننده درون حفرات بینی در اثر عوامل حساسیت زای خارجی( آلرژن ها) دچار التهاب می شود که نتیجه آن بروز علایمی مانند آبریزش بینی ، عطسه مکرر، گرفتگی بینی و خارش بینی است.

دستگاه ایمنی بدن انسان مسئولیت دفاع بدن را بر عهده دارد. این دستگاه دائماً عوامل خارجی را شناسایی کرده و علیه آنها واکنش مناسب نشان می دهد. یکی از واکنش های دستگاه ایمنی در برابر عوامل خارجی تولید و ترشح موادی به نام " ایموتوگلوبولین ها" است که از یاخته هایی به نام " لنفوسیت نوع ب" تولید می شوند. آلرژی بینی در واقع نوعی واکنش بیش از حد دستگاه ایمنی در برابر عوامل محرک خارجی است که با واسطه نوعی از ایمونوگلوبولین به نام " ایمونوگلوبولینE" صورت میگیرد.

هنگامی که فرد مستعد به آلرژی بینی در معرض یک عامل حساسیت زا( آلرژن) قرار می گیرد، ابتدا "ایمونوگلوبولینE" از لنفوسیت های ب آزاد می شود، اگر این افراد مجدداً در معرض همان عامل خارجی حساسیت زا قرار گیرد، ایمونوگلوبولینE به گیرنده های موجود در غشاء سلولی به نام سلول "ماست" (Mast cell) می چسبد و پس از اتصال، موادی از سلول"ماست" آزاد می شود که به آنها "مواد واسطه" می گویند. یکی از این مواد هیستامین نام دارد . هیستامین و سایر مواد واسطه آزاد شده بر روی مخاط بینی اثر گذارده و تغییراتی در آن ایجاد می کنند و از این رو علایم آلرژی بینی پدیدار می شود.

چه کسانی بیشتر به آلرژی بینی دچار می شوند؟

آلرژی بینی در افراد مذکر بیش از افراد مونث دیده می شود و اوج بروز آن در سنین جوانی است. در زنان مبتلا به آلرژی بینی، نشانه های بیماری در زمان بارداری ، دوران عادت ماهانه  دوره یائسگی شدت می یابد. برای آنکه فردی به آلرژی بینی دچار شود، نوعی استعداد ژنتیکی لازم است، به طوری که در یک بررسی نشان داده اند که حدود نیمی از کسانی که به آلرژی بینی دچارند، در افراد خانواده خود سابقه آلرژی داشته اند و این امر نشان می دهد که برای ابتلا به آلرژی، نوعی استعداد ژنتیکی لازم است.

در بررسی ها نشان داده اند که اگر هر دو والدین به آلرژی دچار باشند، احتمال بروز آلرژی در فرزندان آنها ۷۵ درصد و اگر یکی از والدین به آلرژی مبتلا باشد، میزان بروز بیماری در فرزندان پنجاه درصد است.

اگرچه این بیماری خطرناک نیست، اما فردی که بدان دچار است ،کیفیت زندگیش تا حدی تغییر می کند و آلرژی بینی سبب ناراحتی او می شود.

آلرژی بینی سبب تشدید التهاب گوش میانی، التهاب سینوسهای مجاور بینی و بیماری آسم می شود. مثلاً نشان داده اند که بروز آسم در کسانی که به آلرژی بینی دچارند، چهار برابر بیش از افراد عادی است.

نشانه های آلرژی بینی

عمده ترین نشانه های آن عبارتند از:

- آبریزش بینی

- عطسه های مکرر صبحگاهی( معمولاً هر بار بین ۱۰ تا ۵۰ عطسه)

- احساس گرفتگی بینی

- خارش بینی که ممکن است با خارش چشم، گلو و سقف دهان همراه باشد.

در کودکانی که به آلرژی بینی دچارند، خارش سبب می شود که کودک مرتباً با کف دست ، نوک بینی خود را مالش دهد. همچنین زیر چشم ها خطوط سیاهرنگی ایجاد می شود.

برای آشنایی با درمان حساسیت و آلرژی بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است