آناتومی سینوس ها

افراد بالغ، چهار جفت سینوس دارند. سینوس های پیشانی که دردو طرف پیشانی و بالای چشمها در ضخامت استخوانهای پیشانی قرار دارند، سینوس های فکی که در دوطرف زیر گونه‌ها در ضخامت استخوانهای فک بالا قرار دارند، سینوس های اتموئید یا پرویزنی که در پشت پل بینی و بین چشمها در ضخامت استخوانهای نزدیک گوشه داخلی چشم قرار دارند و سینوس های اسفنوئید یا شب پره‌ای که در قسمت بالای بینی و پشت چشمها در ضخامت استخوان کف جمجمه قراردارند. در بالای سینوس های اسفنوئید، غده هیپوفیز قرار دارد. سینوس های اتموئید به دو بخش سینوس های اتموئید پیشین و پسین تقسیم می‌شوند. نوزادان در بدو تولد، دو جفت سینوس دارند که به تدریج و طی رشد، دو جفت دیگر نیز پدیدار می‌شود. در برخی افراد ممکن است یک یا هر دو سینوس پیشانی تشکیل نشود. در ضمن ممکن است در موارد بسیار نادر، یکی از سینوس های فکی تکامل نیابد. سینوس هایی که بیشتر از همه مورد توجه است، سینوس های فکی است.

سینوس های تنفسی

بدن انسان دارای ۴ جفت سینوس تنفسی است. غشای مخاطی پوشاننده سینوس ها و بینی روزانه بیش از نیم لیتر مایع ترشح می‌کند. این مایع موجب مرطوب شدن سطح مجاری تنفسی می‌شود و همچنین هوای تنفسی را از ذرات ریز و میکروبها تصفیه می‌کند. متعادل کردن حرارت، تامین رطوبت هوای تنفسی، سبک کردن استخوانهای جمجمه، جلوگیری از انتقال ضربه‌ها به عناصر داخل جمجمه، مشارکت در رشد صورت، تاثیر در کیفیت تشدید صدا و افزایش منطقه حساسه بویایی از دیگر اعمالی است که به سینوس ها نسبت می‌دهند.  علاوه بر آن به عنوان ضربه گیر در مقابل ضربات نیز است. از دیگر وظایف سینوس ها تاثیر در ایجاد کیفیت صدا می باشد.

سینوس فرونتال ( در جلو پیشانی )

سینوس ماگزیلا ( در پشت فک فوقانی)

سینوس اتموئید ( بین چشمها )

سینوس اسفنوئید ( پشت چشمها)

سینوس ها بطور عادی در مقابل عفونتها دفاع طبیعی دارند اما هر اتفاقی که در دفاع سلولی رخ دهد باعث مستعد شدن به عفونت می گردد. و در ادامه این عفونت .تخریب والتهاب بافتی و باکتریها می توانند  به مخاط چسبندگی پیدا کنند و عفونت حالت سینوزیت مزمن پیدا کند.

عفونت حاد سینوس عفونتی است که در اکثر موارد کمتر از  ۶ -۴ هفته طول می کشد.  درمان به طور اساسی آنتی بیوتیک می باشد. و درمان مؤثر ضمن ریشه کن کردن عفونت باعث باز سازی مخاط و دفاع موضعی می شود.سینوزیت مزمن بیشتر از سه ماه طول می کشد. و علائم آن بیشتر از زمان سینوزیت حاد می باشد.

رابطه سینوس ها با چشمها

سه چهارم اطراف کاسه چشم را سینوس ها اشغال کرده‌اند. سینوس پیشانی، سینوس فکی و سینوس اتموئید به ترتیب در قسمت بالا، پایین و دیواره داخلی کاسه چشم قرار دارند. اهمیت این موضوع از آن روست که عفونت سینوس می‌تواند به داخل چشم نفوذ کند. برای مثال یکی از عوارض سینوزیت در کودکان، ورم پلک یا قرمزی چشم است که باید درمان مناسب و زود هنگام صورت گیرد. سینوس های اسفنوئید و اتموئید پسین در مجاورت عصب بینایی واقع‌اند ، بنابراین ممکن است برخی از بیماریهای این دو سینوس روی بینایی تاثیر گذارد.

رابطه سینوس ها با مغز

سینوس های پیشانی ، اتموئید و اسفنوئید در مجاورت کف حفره مغز قرار دارند، بنابراین سینوزیت یکی از علل آبسه‌های مغزی و مننژیت است.

برای مطالعه " درمان سینوزیت " روی لینک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است