آناتومی شاخک‌های بینی

بینی فقط معبری برای عبور هوا و رسیدن آن به ریه نیست بلکه هوای ورودی باید درون حفره بینی تصفیه، گرم و مرطوب شده و به ریه برسد.

شاخک‌های بینی که به آنها توربینه هم گفته می‌شود نقش بسزایی در گرم و مرطوب‌کردن هوای تنفسی دارند.

به‌طور طبیعی در هر بینی سه شاخک وجود دارد که هر شاخک، خود استخوان نازک پهنی است که روی آن را نسج نرم و مخاط می‌پوشاند. این مخاط حاوی عروق وریدی فراوانی است. اگر میزان جریان خون وارده به این عروق زیاد شود این شاخک‌ها متورم می‌شوند و در نتیجه سطح تماس هوا با مخاط شاخک‌های بینی افزایش می‌یابد. هر چه عروق شاخک‌های بینی جمع‌تر شوند، سطح تماس هوا با شاخک‌های بینی که می‌توانیم آنها را رادیاتور بینی بنامیم ،کاهش می‌یابد. همان‌گونه که مردمک چشم به‌طور خودکار و بدون دخالت ما در محیط نورانی جمع و در محیط تاریک گشاد می‌شود، کوچک و بزرگ‌شدن شاخک‌های بینی نیز تحت‌تأثیر سیستم خودکار اعصاب بدن است. رطوبت و حرارتِ هوای ورودی به بینی دو عامل اصلی تأثیر‌گذار روی وضعیت شاخک‌های بینی هستند.

اندازه شاخک‌های بینی در هر طرف متأثر از پدیده فیزیولوژیک «سیکل بینی» است. در ۸۰درصد افراد به‌ویژه نوجوانان و جوانان شاخک‌های بینی یک طرف به‌مدت یک تا ۴ساعت خیلی متورم شده و فضای بینی را تنگ می‌کند. همزمان با تورم شاخک تحتانی این سمت، شاخک تحتانی سمت مقابل کاملاً جمع می‌شود تا بینی آن طرف باز باشد. به عبارت ساده‌تر یک حفره بینی به‌مدت یک تا ۴ساعت استراحت می‌کند و پس از گذشتن این مدت، شرایط برعکس می‌شود. در بینی نرمال، بزرگ‌شدن سیکلیک شاخک‌های بینی باعث انسداد بینی نمی‌شود اما در مواردی که انحراف تیغه بینی یا تنگی آناتومیکال بینی وجود داشته باشد این سیکل می‌تواند منجر به انسداد دوره‌ای بینی شود. این سیکل تحت‌تأثیر حرارت و رطوبت محیط نیز قرار می‌گیرد و با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شود.آنچه تا‌کنون مطرح شد مربوط به فیژیولوژی شاخک‌های بینی بود اما این شاخک‌ها گاهی به‌طور غیرطبیعی، بزرگ شده و باعث انسداد بینی می‌شوند و مشکلاتی مثل صدای تودماغی و خشک‌شدن گلو را برای بیمار ایجاد می‌کنند.

برای آشنایی با علت و درمان بزرگی شاخک های بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است