آندوسکوپی سینوس

واژه آندوسکوپی در کل به معنای مشاهده اجزا و حفرات درون بدن است ،و واضح است که آندوسکوپی سینوس برای مشاهده بینی وسینوسهای اطراف آن به کار میرود. آندوسکوپی یا به منظور تشخیص بیماری و یا به عنوان ابزاری جهت درمان بیماری به کار میرود.

کابرد درمانی آندوسکوپی

 با پیشرفت علم اپتیک امکان دسترسی به حفرات بدن از طریق منافذ باریک آنها فراهم شد. و این امر در حیطه بینی وسینوس به این معنا بود که بسیاری از برشهای پوستی ومخاطی که برای دسترسی به حفره بینی وسینوسها انجام میشد به فراموشی سپرده شد.بعلاوه آندوسکوپی امکانات جدیدی برای درمان بسیاری از بیماریهای قاعده جمجمه وبعضی بیماریهای چشمی از طریق آندوسکوپی سینوس و بینی فراهم شد.

سینوزیت مزمن، پولیپ بینی، تومورهای بینی، کنترل خونریزیهای بینی، خروج اجسام خارجی بینی ،درمان نشت مایع مغزی نخاعی و درمان آندوسکوپیک داکریوسیستیت مزمن (عفونت کیسه اشکی) از جمله کاربردهای آندوسکوپی سینوس است.

شایع ترین سؤال بیماران، احتمال عود بیماری پس از درمان است. پاسخ بستگی به ماهیت بیماری درمان شده دارد.بیماریهایی که در آنها بیمار زمینه آلرژی دارد احتمال عود مجدد دارند بخصوص اگر بیمار بطور همزمان آسم یا حساسیت به آسپیرین هم داشته باشد.باید به خاطر داشت حتی در مواقعی که احتمال عود بالا است در صورت شدید بودن بیماری، آندوسکوپی سینوس به دلیل اینکه با برداشت قسمتهای دچار مشکل امکان تجویز داروهای موضعی را بهتر میکند، توصیه میشود.

محدودیت های آندوسکوپی

درمان توده های بزرگ وبدخیم بینی وسینوس با آندوسکوپ به تنهایی مشکل است وهنوز روشهای سنتی در کنار آندوسکوپی سینوس استفاده می گردد. همچنین درمان توده های بسیار خونریزی دهنده با دو روش آندوسکوپی سینوس و روش های سنتی انجام می گردد .

برای مطالعه " عمل آندوسکوپی بینی و سینوس " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است