التهاب مخاط بینی

۱- اهمیت بیماری التهاب مخاط بینی

اگرچه التهاب مخاط بینی خطرناک نیست، اما فردی که بدان دچار است ،کیفیت زندگیش تا حدی تغییر می کند و التهاب مخاط بینی سبب ناراحتی او می شود.

ورم التهاب مخاط بینی سبب تشدید التهاب گوش میانی، التهاب سینوسهای مجاور بینی و بیماری آسم می شود. مثلاً نشان داده اند که بروز آسم در کسانی که به التهاب مخاط بینی دچارند، چهار برابر بیش از افراد عادی است.

۲- شغل افراد و ارتباط آن با مخاط بینی

در برخی از حرفه ها امکان بروز التهاب مخاط بینی بیشتر است. تا کنون بیش از سیصد عامل آلرژی زای شغلی را شناسایی کرده اند که تماس با آنها در فرد مستعد می تواند سبب التهاب مخاط بینی، اگزمای پوست و آسم شود.

آرد، حیوانات آزمایشگاهی، ذرات چوب( مانند چوب درخت سدر قرمز) و آنزیم های موجود در پودرهای شوینده از جمله موادی هستند که افراد را در محیط های کاری دچار التهاب مخاط بینی می سازد.

۳- نقش غذا در التهاب مخاط بینی

اگر چه عمده موارد ایجاد کننده التهاب مخاط بینی ناشی از استنشاق عوامل محرک است، اما گاهی برخی غذاها نیز می توانند سبب بروز التهاب مخاط بینی شوند.

گاهی آلرژی غذایی به علت مواد افزودنی و محافظی است که به مواد غذایی اضافه می کنند مانند سولفیت ها، بنزوات ها و تارتارازین. برخی از غذاها نیز حاوی هیستامین هستند که سبب بروز واکنش های کاذب آلرژیک شامل برافروختگی ، سردرد و آلرژی بینی می شوند. برای نمونه اگر پنیر و ماهی را درست نگهداری نکنیم می توانند این حالات را ایجاد کنند.

آلرژی بینی و التهاب مخاط بینی ناشی از مصرف برخی از غذاها به ویژه نزد کودکان شایع است. مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ و پنیر را می توان نام برد.

در افراد بزرگسال نیز آجیل، ماهی و برخی مرکبات می تواند در اشخاص مستعد، التهاب مخاط بینی ایجاد کند.

۴- داروهای موثر در التهاب مخاط بینی

برخی از افراد به آسپیرین حساسیت دارند و مصرف آن می تواند درآنها سبب بروز التهاب مخاط بینی شود.

بعضی داروهای ضد فشار خون مانند" پروپانولول" نیز می توانند سبب گرفتگی بینی و آبریزش شوند.

۵- آلودگی هوا و مواد شیمیایی موثر التهاب مخاط بینی

اگر چه نقش آلودگی هوا در بروز التهاب مخاط بینی مورد بحث و جدل است، اما بی تردید آلودگی هوا می تواند درافراد مستعد سبب تحریک یا تشدید علایم التهاب مخاط بینی شود.

عطرها، اسپری، دود سیگار، دود اتومبیل ها و مواد سفید کننده نیز می توانند التهاب مخاط بینی ایجاد کنند.

برای مطالعه "علت التهاب مخاط بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است