انحراف تیغة بینی و مشکلات آن

معمولا در هنگام تولد ،  تیغة بینی  حالت مستقیم دارد که این حالت در تمام دوران شیرخوارگی و اوایل کودکی ثابت باقی می‌ماند. گاهی نیز انحراف تیغه بینی مادرزادی است که معمولاً به علت ترومای حین زایمان رخ می دهد.

به نظر می‌رسد در بعضی از افراد تیغة بینی موقعیت مرکزی خود را در طول روند رشد از دست داده( منظور از مرکزی چیست؟ در مرکز صورت یا به عنوان یک پایه رشدی) و با افزایش سن این روند نیز حالت پیشرونده پیدا می‌کند.

تیغة بینی اولین نقطة تماس راه هوایی با هوای تنفسی است که انحراف تیغه بینی موجب می‌شود جریان هوای ورودی به بینی، دچار تلاطم  شود. زمانی که تیغة بینی مشخصاً منحرف شده باشد ، اختلالی در مسیر طبیعی عبور جریان هوا می‌شود که می‌تواند باعث خشکی، دلمه بستن و تغییرات متاپلاستیک ( یا دیس پلاستیک) در مخاط آن بخشی از بینی گردد که (سرعت یا مقدار) جریان هوای عبوری آن افزایش یافته است. همچنین انحراف تیغه بینی می‌تواند چرخش طبیعی ترشحات  نرمال بینی را نیز دچار اختلال کند. انحراف تیغه بینی ، می‌تواند علایمی چون گرفتگی بینی، خونریزی از بینی، خرخر کردن، سردرد و تنفس دهانی را  نیز موجب شود.

در شرایطی که انحراف تیغه بینی در محاذات منطقة اینفاند یبولار دیوارة جانبی بینی باشد از یک طرف منجر به تغییر در تهویه و از طرفی دیگر انحراف تیغه بینی نیز سبب ایجاد نقاط تماس  در سطوح متقابل موکوسی می شود. نقاط تماس می توانند با از کارافتادن فعالیت مژکی و مانع شدن از جریان یافتن درناژ موکوسی از سینوسهای پارانازل، سبب تجمع ترشحات در سینوسها شوند. بنابراین هر گونه ناهنجاری آناتومیک یا وجود پاتولوژی در بینی بیمار ممکن است با یک بیماری آشکار مثل سینوزیت مزمن و یا به صورت احساس بوی بد در بینی و یا به صورت سردرد تظاهر کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است