انحراف تیغه بینی از علل سردرد

سردرد سینونازال به وجود نقاط تماسی که بین سطوح متقابل مخاطی در منطقة بینی- سینوسی ایجاد می‌شود، مثل تماس بین تیغة بینی با شاخک فوقانی یا میانی یا بادیواه‌های داخلی سینوسی اتموئید، نسبت داده می‌شود. این تماس‌های نقطه‌ای ممکن است فاکتور تشدید کننده سردردهای اولیه یا علت ایجاد سردرد های ثانویه  باشند که به تازگی به طبقه بندی بین اللملی سردرد  اضافه شده‌اند. براساس تعریف، این سردردها با  سردردهای متناوب لوکالیزه، به خصوص در ناحیة اطراف چشم، دیواره داخلی چشم، ناحیة گیجگاهی و نیز در مناطق پیشانی و فک فوقانی مشخص می‌شوند و با وجود تماس‌های نقطه‌ای در منطقه بینی- سینوسی همراهی دارند.

مکانیسم ایجاد این سردردها به این صورت است که به دنبال تحریک، گیرنده های مخاطی بینی و سینوس‌ها حس درد را با واسطه  ماده‌ پی  به هستة حسی عصب پنجم که دریافت کننده فیبرهای حسی عضلات صورت و گردن نیز می‌باشد منتقل می‌کنند. این فیبرها در مسیر نهایی خود به یک ناحیه قشری مشترک می‌رسند، به همین دلیل پیام های درد بعد از رسیدن به قشر حسی، به صورت کاذب لوکالیزه شده، موجب می شوند احساس یک درد راجعه را در سایر قسمت های سر و صورت داشته باشیم. از طرفی در تحقیقات اخیر مشخص شده است که این نقاط تماسی می‌توانند به عنوان عامل آغاز کننده  در سردرد میگرنی نقش داشته باشند و برطرف کردن آنها از طریق جراحی باعث بهبود این سردردها ‌شود.

سردرد یکی از شکایات شایع در مراجعین به متخصص گوش ، حلق و بینی است که در بعضی موارد تعیین علت اولیه آن مورد بحث و گاهاً نیز بدون نتیجه باقی می ماند. با توجه به این که مطالعات نشان داده‌اند ناهنجاریهای آناتومیک بینی مثل انحراف تیغه بینی می‌تواند سردردهای مزمن و صعب العلاج ایجاد کند، تعیین شیوع سردرد در بیماران مبتلا به انحراف تیغه بینی و پیگیری پاسخ آنها به درمان جراحی انحراف تیغه بینی ، می‌تواند عاملی باشد برای توجه و معاینة دقیق تر بیماران. به خصوص بیمارانی که تحت معاینات مکرر قرار گرفته‌اند ولی هیچ علت مشخصی جهت سردرد آنها یافت نشده است. از طرفی به نظر می‌رسد با توجه به نقش جراحی در بر طرف کردن ناهنجاریهای آناتومیک بینی (انحراف تیغه بینی ) و علایم ناشی از آن، انجام معاینة گوش،‌ حلق و بینی نیز باید در لیست معاینات لازم در راستای تشخیص علت در بیماران با شکایت سردرد قرار گیرد.

با توجه به مطالب فوق، ما در این مطالعه بر آن شدیم تا به بررسی شیوع سردرد و همچنین کیفیت، شدت و مدت آن در بیماران مبتلا به انحراف تیغة بینی پرداخته، میزان بهبودی آن را پس از عمل جراحی در این بیماران بسنجیم.

طبق بررسی های به عمل آماده روی ۹۸ بیمار که با تشخیص انحراف تیغة بینی تحت درمان باعمل جراحی انحراف تیغه بینی قرار گرفت اند ،در تمامی این بیماران بیش از ۵ سال از علایم مرتبط ب اانحراف تیغة بینی شکایت داشته، تحت درمان دارویی انحراف تیغه بینی علامتی قرار گرفته بودند. تشخیص انحراف تیغه بینی با معاینه و انجام رینوسکوپی قدامی با استفاده از اسپکولوم بینی برای بیمار مبتلا به انحراف تیغه بینی مطرح شده، با استفاده از سی تی اسکن سینوس های پارانازال  مورد تأیید نهایی قرار گرفت.

سپس تمامی بیماران با بیهوشی عمومی، تحت عمل جراحی انحراف تیغه بینی به روش برداشتن زیرمخاطی  قرار گرفتند. با توجه به این که مطالعات متعدد انجام شده بر روی بیمارانی که با ناهنجاریهای آناتومیک بینی مثل انحراف تیغه بینی تحت عمل جراحی انحراف بینی قرارگرفته بودند، سردرد را به عنوان یکی از شایعترین شکایات قبل از عمل جراحی انحراف تیغه بینی بیان کرده‌اند و از طرفی نیز مشخص شده است که این سردردها پاسخ خوبی به درمان جراحی انحراف تیغه بینی می دهند، پیگیری وضعیت علایم بعداز عمل انحراف بینی می‌تواند هم میزان ارتباط بین علایم سردرد بیماران و ناهنجاری های آناتومیک بینی را مشخص کند و هم میزان تأثیر عمل جراحی انحراف تیغه بینی را در روند بهبود سردرد بیمارا ن نشان دهد.

برای آشنایی با علت انحراف تیغه بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است