انسداد حفره ی بینی نوزادان

انسداد حفره ی بینی یک اختلال مادرزادی است که در آن هیچ ارتباطی بین حفره بینی وجود ندارد. در ۳۰% موارد از نوع استخوانی در ۷۰% موارد مخلوطی از استخوانی و ممبرانی است.

با توجه به اینکه نوزاد اجبارا از راه بینی نفس می کشد٬ در مواردی که انسداد بینی دو طرفه کوان وجود دارد٬ نوزاد با نارسایی تنفسی حاد مراجعه  میکند که می تواند با باز نگه داشتن دهان بوسیله ایروی دهانی کاهش یابد.

در نوزادی که انسداد حفره ی بینی دو طرفه کوان دارد٬ عمل جراحی تصحیح حفره بینی و یا تراکئوستومی باید در چند روزاول زندگی انجام شود.

بیهوشی در عمل رفع انسداد حفره ی بینی

لوله تراشه دهانی و از نوع قابل ارتجاع RAE را انتخاب می کنیم. قرار دادن مش در حفره حلقی الزامی است. پس از خاتمه عمل جراحی٬ رفع انسداد حفره ی بینی معمولا تیوب هایی که درون بینی نوزاد وجود دارد٬ مکررا نیاز به دیلاتاسیون خواهند داشت. نوزادانی که انسداد حفره ی بینی یک طرفه دارند٬ پس از عمل رفع انسداد حفره ی بینی معمولا خوب هستند ولی نوزادان با انسداد حفره ی بینی دو طرفه٬ احتمال انسداد نسبی یا متناوب راه هوایی فوقانی پس از عمل وجود دارد که باید در بخش مراقبت های ویژه نگهداری شوند.

انسداد حفره ی بینی در اثر جسم خارجی

علائم انسداد حفره ی بینی در اثر جسم خارجی

سرفه٬ ویزینگ و کاهش ورود هوا به ریه های درگیر. شایع ترین محل انسداد حفره ی بینی در این حالت راست است.

علائم انسداد حفره ی بینی نوزادان

 اگر ماده ی آسپیره شده رادیواپک باشد٬ جسم خارجی در رادیوگرافی دیده می شود.

هسته میوه ها و سبزی ها باعث تحریک  بسیار شدید درخت برونشیال می شود.

مواد خنثی مانند پلاستیک نسبتا تحریک ناپذیر هستند و واکنش التهابی کمی ایجاد می کنند.

گرفتگی بینی و نارسایی تنفسی حاد نوزاد

درمان انسداد حفره ی بینی در اثر جسم خارجی

برای درمان انسداد بینی ناشی از جسم خارجی آسپیره شده نیاز به برداشتن با آندوسکوپی وجود دارد.تجویز آنتی کولینرژیک به منظور کاهش ترشحات دهانی به عنوان پره مدیکاسیون لازم است. بیهوشی به روش استنشاقی انجام می گیرد٬ تجویز لیدوکائین به صورت موضعی در ناحیه لارنکس صورت می گیرد. عمل جراحی برونکوسکوپی به منظور برداشتن جسم خارجی در راه هوایی و درمان گرفتگی بینی٬ می تواند عملی طولانی باشد. کورتیکواستروئیدها و برونکو دیلاتورها (مانند آمینوفیلین) بسته به شرایط بیمار تجویز می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است