انواع سینوزیت

انواع سینوزیت :

 

سینوزیت حاد:

 

سینوزیت به معنی التهاب و تورم مخاط سینوس ‌هاست که ممکن است منشاء عفونی یا آلرژیک داشته باشد. در مبتلایان به آلرژی، مخاط بینی و سینوس ها متورم شده و در نتیجه آلرژی باعث انسداد مجاری مرتبط کننده سینو‌س ها به بینی می‌شود.

از طرف دیگر آلرژی باعث افزایش میزان ترشحات بینی و سینوس‌ها می‎شود و با وجود دو عامل فوق سینوزیت حاد  با منشا آلرژی حاصل می‌شود. در زمینه سینوزیت عفونی قضیه از این هم ساده تر است. یعنی همان‌طور که حلق به‌ دلیل عفونت دچار تورم و ترشح می‌شود، میکروب می‌تواند مخاط بینی و سینوس‌ها را نیز متورم کند.

سینوزیت مزمن:

 

در مواردی که مجاری مرتبط کننده سینوس به بینی به طور طولانی مدت مسدود شود، سینوزیت مزمن حاصل می‌شود که علامت اصلی آن به شکل ترشحات عفونی مزمن پشت حلق است که معمولا به درمان دارویی جواب نمی‌دهد و برای درمان سینوزیت مزمن ، احتیاج به عمل جراحی است.

پس از تشخیص سینوزیت و شناسایی علت احتمالی آن، پزشک می‌تواند درمان‌هایی را برای کاهش التهاب و بهبود علائم سینوزیت مزمن  تجویز کند. به‌ طوری که درمان جراحی سینوزیت مزمن به دو روش معمولی و روش آندوسکوپیک انجام می‌شود. در روش معمولی محتویات درون سینوس‌ها تخلیه می‌شود و در روش آندوسکوپیک مجاری سینوس به بینی را باز می‌کنیم . در طی دوره نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس‌ها بسیار مهم است که دستورالعمل مراقبت‌های بعد از درمان را به طور دقیق و کامل رعایت کنید. دو هفته اول بعد از جراحی سینوس، بیشترین اهمیت را در بهبودی بیمار دارد. پس سعی کنید در این مدت به نکات بعد از عمل سینوس توجه کنید تا روند بهبودی شما به خوبی طی شود و بعد از این بتوانید به راحتی نفس بکشید.

سردردهای سینوسی ناشی از عفونت‌هایی است که در سینوس‌ها ایجاد می‌شود (سینوزیت). در سردرد سینوزیت ممکن است شما در اطراف چشم، گونه‌ها احساس فشار کنید ، علت درد پیشانی نیز میتواند سینوزیت باشد. شاید در سر خود ضربان و تپش احساس کنید. بسیاری از مردم که از سردردهای سینوسی رنج می‌برند یا علائمی این‌چنینی دارند ممکن است واقعاً به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلا شده باشند.

عوامل خطرزا

عوامل خطرزای زیر احتمال ابتلای شما به هر یک از انواع سینوزیت را افزایش می‌دهند:

  • ابتلا به عارضه‌هایی مانند فیبروز کیستیک، ناهنجاری‌های سیستم ایمنی یا برگشت اسید معده
  • تب یونجه یا سایر بیماری‌های آلرژیک
  • وجود هرگونه ناهنجاری در حفره بینی
  • قرارگیری مداوم در معرض آلودگی‌ها

 

 

برای مطالعه "  درمان سینوزیت با عمل جراحی " کلیک کنید .

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است