انواع شکستگی بینی

شکستگی های بینی به ۲ دسته تقسیم می شوند :

۱)  انواع کناری ؛ که در اثر نیروی وارد به کنار بینی ، باعث فرورفتگی یک سمت و برآمدگی سمت دیگر بینی می شود . این نوع شکستگی بینی  شایع تر است .

۲)  انواع قدامی یا روبرو ؛  در این شکستگی بینی  آسیب از بالا به صورت و بینی وارد می آید . این نوع شکستگی بینی  ناشایع تر است و معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . در این شکستگی بینی  پُل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .

تشخیص  شکستگی بینی  بدلیل آنکه پس از آسیب ، تورم ایجاد می شود و تغییر شکل های جزئی را می پوشاند ، پس از کاهش تورم ، ۲ ـ ۴ روز پس از آسیب انجام می گیرد .

بررسی شکستگی بینی با رادیولوژی :

ارزیابی رادیولوژیک  شکستگی بینی گرچه در بسیاری از مراکز اورژانس به صورت استاندارد انجام می شود ولی در حال حاضر برای  شکستگی بینی معمولی  ، غیر ضروری تشخیص داده شده است . برخی از مقالات تأثیر بسیار محدودی برای این تصاویر رادیولوژیک در درمان و عوارض بیماری قائل هستند . علاوه بر این نماهای رادیولوژیک ، قدیمی یا جدید بودن  شکستگی بینی را نشان نمی دهد . در نهایت اینکه انجام رادیوگرافی استخوان های بینی  براثر شکستگی بینی به صورت معمول به علل پزشکی قانونی دیگر ارزش ندارد .

درمان شکستگی بینی منحصراً بر اساس ارزیابی از ظاهر و عملکرد آن انجام می شود و توجیهی برای انجام رادیوگرافی معمول به دنبال یک صدمه به بینی وجود ندارد . با این وجود اگر پس از انجام معاینات بالینی ، شک به آسیب های قسمت میانی صورت وجود داشت ، رادیوگرافی صورت باید انجام شود . در کودکان ارزش بررسی رادیولوژیک  شکستگی بینی  حتی از بالغین هم کمتر است زیرا که اکثراً شکستگی بینی  در اسکلت غضروفی رخ می دهد که ۳/۲ ساختمان بینی آنها را تشکیل می دهد و در رادیوگرافی  این شکستگی بینی دیده نمی شود .

زمان جا انداختن  شکستگی بینی :

تورم قابل ملاحظه بافت های نرم بینی و اطراف آن می تواند درمان مؤثر اولیه را در  شکستگی بینی  محدود کند . بین ۵ تا ۱۰ روز پس از آسیب استخوان های بینی تا حدی جوش خورده و حرکت دادن آنها مشکل می شود . تثبیت استخوان  شکسته بینی  معمولاً در عرض ۲ تا ۳ هفته در بیماران جوان و سالم ایجاد می شود . در کودکان ، تثبیت  شکستگی بینی  به زمان حدود ۴/۱ تا ۲/۱ بالغین نیاز دارد .

جراح گوش و حلق و بینی باید زمانی را برای جا انداختن شکستگی بینی انتخاب کند که ارزیابی درستی قابل انجام است و استخوان ها هنوز متحرکند . جا انداختن  به روش یسته  باید بین روزهای ۳ تا ۷ در کودکان و ۵ تا ۱۰ روز در بالغین انجام شود . در بیمارانی که مقدار تورم خیلی کم  در اثر شکستگی بینی میباشند  ، جا انداختن زودتر انجام می شود . هنگامیکه آسیب های قابل توجه دیگری وجود دارد ، جا انداختن شکستگی بینی اولویّت ندارد و می توان آن را به تأخیر انداخت .

روش جراحی شکستگی بینی :

۱-جا انداختن شکستگی بینی به روش بسته (Close) ؛

به عنوان درمان استاندارد بیشترشکستگی بینی  ، مدت های زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد . اعمال جراحی جهت جا انداختن شکستگی بینی می تواند به صورت سرپایی و یا بستری در بیمارستان انجام شود . انتخاب محل جا اندازی معمولاً به نوع و وسعت آسیب های همراه ، وضعیّت عمومی بیمار و امکانات درمانی  شکستگی بینی بستگی دارد .

شکستگی های ساده بینی  در بالغین را می توان با استفاده از مواد بی حس کننده موضعی و سطحی در مطب درمان نمود . استفاده از این تکنیک های موضعی از نظر نتیجه ظاهری و عملکردی با بی هوشی عمومی برابر است . اگرچه معمولاً استفاده از بی حسی برای بیمار ناراحت کننده است اما در مطالعات به عمل آمده ۶۳% بیماران عمل مذکور را از نظر سختی بدتر از پُر کردن دندان نمی دانند و ۹۶% اظهار داشتند در صورتی که مجدداً دچار شکستگی بینی  شوند از همان بی حسی موضعی استفاده خواند کرد .

بعد از جا اندازی شکستگی بینی  ، داخل بینی پانسمان می شود و روی بینی گچ گیری به عمل می آید . تمام این پانسمانها ۵ روز پس از جا اندازی برداشته می شوند .

جا اندازی شکستگی بینی با روش باز (Open) ؛

زمانی مدّ نظر قرار می گیرد که تغییر شکل بینی یا  انسداد بینی   پس از جا اندازی بسته باقی بماند . در این روش ، پس از بلند کردن پوست ، قطعات شکسته استخوان باید به دقت حرکت داده شوند و در محل مناسب جاگذاری گردد و ثابت شوند . بیماریانیکه علاقه به انجام یک  رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) در زمان تصحیح تغییر شکل بینی پس از صدمه را دارند ، به سپتورینوپلاستی کنترل نیاز خواهند داشت . دوره مناسب جهت عمل  رینوپلاستی ، ۳ ـ ۶ ماه پس از شکستگی بینی  است که تمام تورم از بین رفته و استخوانها کاملاً تثبیت شده اند . در کودکان عمل جراحی را می توان تا ۱۵ ـ ۱۶ سالگی به تأخیر انداخت که در آن سن ، رشد صورت تقریباً کامل شده است.

- جراحی زیبایی بینی در کلینیک زیبایی دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، هم از زیبایی و هم از سلامت بینی خود کاملا رضایت دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است