انواع گرفتگی بینی

گرفتگی بینی معمولا به دو شکل در افراد ایجاد می‌شود. از شایع ترین عوامل گرفتگی بینی التهاب مخاط بینی است که در دو حالت گرفتگی بینی  رینیت آلرژی وگرفتگی بینی غیر آلرژی وجود دارد. گرفتگی بینی رینیت آلرژی  همان طور که از نامش پیداست نوع حساسیت زای  گرفتگی بینی   است که معمولا این گرفتگی بینی  با علائمی چون گرفتگی بینی ، آبریزش و احساس پری بینی، عطسه و خارش همراه است.

افراد مبتلا معمولا نسبت به آلرژی ها، مواد حساسیت‌زای غذایی، دارویی، شیمیایی و استنشاقی واکنش نشان می‌دهند. برخی تنها در فصول خاصی که مواد حساسیت زا فراوان است مانند بهار دچار گرفتگی بینی  می‌شوند و گروهی نیز در تمام طول سال  گرفتگی بینی  را دارند.

گرفتگی بینی  رینیت غیر آلرژی نوعی از گرفتگی بینی  است که به دلایل غیرحساسیت‌زا ایجاد می‌شود واین گرفتگی بینی  ربطی به مواد حساسیت‌زا ندارد، بلکه برخی عوامل هورمونی و استفاده از برخی داروها علت اصلی گرفتگی بینی به شمار می‌روند.

بارداری، دیابت، قاعدگی و کم کاری تیروئید می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده، باعث گرفتگی بینی  شود.

 استفاده از برخی داروها هم مانند قطره‌های بینی می‌تواند علائم گرفتگی بینی  را تشدید کرده و وضعیت بیمار را به حال اول بازگرداند و نیز داروهایی که برای تنظیم فشار خون در دوران حاملگی به بیمار داده می‌شود، از عوامل مستعد کننده گرفتگی بینی  به حساب می‌آید.

برای مطالعه مقاله درمان گرفتگی بینی کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است