بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری دوره ای مهم و نقطه عطفی در زندگی‌ هر خانم و در حقیقت هر خانواده ایست. تمام توجه یک مادر به تولد نوزادی سالم معطوف است. از طرف دیگر نیاز به زیبا ماندن و زیباتر شدن از خصوصیات اساسی و طبیعی بانوان بشمار میرود. آیا تاکنون این پرسش برایتان پیش آماده که ممکن است در زمان حاملگی‌ یا قبل و یا بعد از آن خود را برای زیباسازی به پزشک بسپارید؟ در این جا می‌خواهیم به بحث در مورد اقدامات زیباسازی در این دوره بپردازیم:

۱- زمان بارداری دوره ای بسیار حساس می‌باشد که هر گونه اقدام پزشکی‌ بر روی مادر باید با دقت انجام شود. بخصوص در سه‌ ماهه اول حاملگی‌ که اندامها و ارگانهای جنین در حال شکل گیریست این حساسیت دو چندان میگردد.

اصل کلی‌ در پزشکی‌ بر این قرار است که از انجام هر گونه اقدام غیر ضروری در کل دوران بارداری باید اجتناب نمود. انجام هر گونه جراحی اختیاری یا انتخابی که جراحی‌های زیبایی‌ در راس آن است بطور کلی‌ ممنوع است. اقدامات غیر جراحی که با تزریق دارو یا بکار بردن ماده شیمیایی همراه است نیز مجاز نمی‌باشد. تزریق بوتاکس، تزریق ژل بینی و پرکننده های دیگر، لایه برداری (پیلینگ)شیمیایی، مزوتراپی مو PRP و... از نمونه‌های آن میباشند. در مورد کارهای دیگر همانند درم ابریژن، میکردرم ابریژن و لیزر باید گفت که گرچه تاکنون عوارض خاصی‌ بر روی جنین مشاهده نشده ولی‌ اکثر پزشکان از انجام آنها بر روی خانم‌های باردار اجتناب می‌نمایند و گروه کوچکی از آنان این اقدامات را بعد از سه‌ ماهه اول انجام میدهند.

۲- چنانچه خانمی قصد بارداری دارد بهتر است جراحی زیباییبینی را تا شش ماه قبل از حاملگی‌ انجام دهد. اقدامات دیگر زیباسازی تا یک ماه قبل از بارداری مجاز است مگر در موارد خاص.

۳- عمل جراحی بینی پس از گذشت شش ماه از وضع حمل مجاز است مگر در مواردی که مادر بدلیل بارداری به بیماری‌های خاصی‌ دچار شده باشد. اقدامات دیگر زیباسازی ۳ ماه بعد از اتمام حاملگی‌ مجاز است.

۴- اگر مادری به طفلش شیر میدهد بهتر است عمل جراحی بینی را پس از پایان شیردهی انجام دهد.

۵- توصیه می شود جراحی های غیر اورژانس که در محدوده بینی نباشند حداقل یک ماه با عمل جراحی بینی فاصله داشته باشند.

۶- بهتر است اقدامات دندانپزشکی و ارتودنسی حداقل با فاصله ۶ ماه ( و در موارد ضروری ۳ ماه ) از زمان عمل جراحی بینی انجام شوند.

۷- عمل لیزیک چشم با فاصله یک ماه از عمل جراحی بینی بلامانع است.

۸- خانمهایی که قصد بارداری بعد از جراحی بینی دارند ، بهتر است حداقل با فاصله شش ماه از زمان عمل جراحی بینی باردار شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است