برونشیت

برونشیت

 

 

80 تا ۹۰ درصد مبتلایان به برونشیت مزمن را افراد سیگاری تشکیل می دهند،  عفونت‌های تنفسی، تماس با مواد محرک شیمیایی، آلودگی هوا و مصرف سیگار از جمله مهمترین علل ابتلای افراد به برونشیت است.

بیماری برونشیت التهاب برونش و برونشیول یا نای و نایژک در ریه است و به طور کلی به دو دسته حاد و مزمن بر اساس علائم و زمان بروز آنها تقسیم بندی می‌شود؛ برونشیت حاد به دنبال عفونت‌های تنفسی ویروسی، باکتریایی و قارچی یا استنشاق مواد آلوده همچون تنفس آمونیاک در افراد رخ می دهد. قرار گرفتن در هوای آلوده فراتر از حد مجاز آلاینده‌ها نیز می تواند موجب بروز بیماری برونشیت در افراد شود.

امکان ابتلا به برونشیت حاد در اثر تجمع سلول‌های ائوزینوفیل در راه‌های هوایی نیز وجود دارد که بیماری برونشیت از جمله بیماری های نادر به شمار می رود، در برونشیت حاد، فرد معمولا در نتیجه ابتلا به سرماخوردگی یا قرار گرفتن در برابر مواد محرک دچار آماس مسیر تنفسی می شود." سرفه، خلط، خس خس و درد سینه، برخی مواقع خلط همراه با رگه های خونی و تب خفیف" شایعترین علائم  بیماری برونشیت  محسوب می شوند که بروز آنها اغلب بین دو تا شش هفته ممکن است به طول بیانجامد.

احساس بوی بد فلز یا آهن در دهان، یکی از نشانه های برونشیت حاد میباشد. گاهی فرد مبتلا به  بیماری برونشیت به علت آماس و تجمع سلول های خونی در برونش و التهاب ریه، در دهان خود نوعی طعم فلزی احساس می کند چرا که سلول های خونی متمرکز شده در این ناحیه حاوی آهن در ترکیب خود هستند.

سرفه مزمن ، مهمترین علامت برونشیت مزمن که نوع دیگر بیماری برونشیت است میباشد . مبتلایان به  بیماری برونشیت  معمولا سه ماه متوالی در طول دو سال پشت سرهم سرفه می‌کنند که این موضوع در فصل زمستان و اواخر پاییز بیشتر است. شایعترین علت برونشیت مزمن با مصرف سیگار در افراد ارتباط دارد بطوری که ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان به آن را افراد سیگاری تشکیل می دهند.

آشپزها، کارگران معادن بویژه افرادی که در معادن زغال سنگ کار می‌کنند، کارگران کوره‌های آجرپزی یا اشخاصی که با مواد شیمیایی و محرک سر و کار دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به برونشیت مزمن هستند. همچنین تنفس طولانی مدت هوای آلوده در حد مضر برای ساکنینی که در مناطق فاقد هوای سالم زندگی می کنند زیان آور است بطوری که این مجاورت احتمال ابتلا به  بیماری برونشیت  را در آنها افزایش می دهد.

سرفه، خلط، خس خس سینه و در موارد شدید تنگی نفس علامت‌های شایع برونشیت مزمن به شمار می رود، ارائه شرح حال دقیق در خصوص سابقه عفونت، تماس با مواد محرک یا مصرف سیگار و معاینه بالینی به پزشک در تشخیص  بیماری برونشیت  کمک کننده است که براساس شرایط بیمار، زمان و دوره علائم نوع برونشیت در افراد مبتلا مشخص می شود. در صورت لزوم بنا بر صلاح دید پزشک انجام تست تنفس، اسپیرومتری یا عکسبرداری از قفسه سینه برای بیماران مبتلا یه برونشیت  ضرورت می‌یابد.

 

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است