بزرگی شاخک های بینی

شاخک های بینی نقش بسیار مهمی در فیزلوژی بینی ایفا می‌کنند. شاخک های بینی به دلایل مختلف مثل التهابهای طولانی حجم زیادی پیدا کرده و مسیر بینی را مسدود می‌کنند. گاهی نیز در معاینات اولیه تشخیص پولیپ بینی روی آنها داده می‌شود. درمان بزرگی شاخک های بینی در گذشته به این صورت بوده که شاخک های بینی را برمی‌داشتند و در نتیجه بینی خالی می‌شد. نبود شاخک های بینی باعث می‌شود که فرد از تنفس خود احساس رضایت نکند، چون در قسمت قدامی و جلوی شاخک های بینی گیرنده‌های خاصی وجود دارد که وقتی هوا وارد بینی می‌شود، از طریق این گیرنده‌ها به مغز پیغام می‌رسد و عمل تنفس را مطبوع می‌کند. شاخک های بینی تا حد ممکن باید حفظ شوند. امروزه با جراحی‌های ظریف‌تر علاوه بر اینکه شاخک های بینی حفظ می‌شوند، بزرگی شاخک های بینی با حفظ کامل مخاط درمان خواهد شد.

تشخیص بزرگی شاخک های بینی

معاینه بینی به روش‌های مختلف قابل انجام است:

۱- معاینه با چراغ سر با وضعیت دادن به سر به همراه استفاده از ابزار بازکننده پره‌های بینی به نام اسپکولوم بینی.

۲- معاینه به کمک بالا بردن نوک بینی با دست در جهت مشخص نمودن اشکالات قسمت جلویی بینی.

۳- معاینه با اندوسکوپ: این نوع معاینه کامل‌ترین و دقیق‌ترین روش معاینه داخل بینی است. در اندوسکوپی بینی ابتدا ماده‌ای حاوی یک عامل بی حس کننده و یک عامل بازکننده بینی به داخل بینی وارد می‌شود. چند دقیقه بعد، بیمار به حالت ۴۵ درجه دراز می‌کشد و معاینه حفره بینی با اندوسکوپ انجام می‌شود.

معاینه بینی به روش اندوسکوپی معمولا برای بیماران معاینه‌ای راحت است و در دستان یک راینولوژیست حاذق ممکن است تمام مراحل آن ظرف یک دقیقه انجام شود. در این معاینه ابتدا قسمت پایینی و کف بینی دیده می‌شود. در این مسیر بزرگی غیرطبیعی شاخک پایینی بینی در عمقی ترین قسمت قابل تشخیص است. همچنین بزرگی لوزه سوم یا آدنوئید به خوبی مشخص می‌شود. بسیاری از موارد انحراف تیغه بینی که در معاینات معمول قابل مشاهده نیستند، در معاینه اندوسکوپیک بینی نمایان می‌شوند. در مرحله بعد، قسمت میانی بینی و ساختمان‌های پیچیده آن که منشا اولیه اغلب پولیپ‌ها و سینوزیت‌ها است به کمک اندوسکوپ بررسی می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است