بزرگی شاخک‌های بینی:علت و درمان

در بسیاری از موارد شاهد هستیم که بیمار به مطب مراجعه کرده و اظهار می‌کند که مبتلا به پولیپ بینی است اما وقتی بینی وی را معاینه می‌کنیم معلوم می‌شود که بیمار به اشتباه، بزرگی شاخک‌های بینی را پولیپ نامیده است. پزشک با معاینه داخل بینی به‌راحتی می‌تواند بین پولیپ و بزرگی شاخک‌های بینی افتراق قائل شود.

بزرگی غیرطبیعی شاخک های بینی ، یا ناشی از وضعیت استخوانی شاخک یا ناشی از تورم مخاط شاخک بینی است. اگر اسکلت استخوانی شاخک های بینی بزرگ باشد یا نحوه قرارگیری آن به‌گونه‌ای باشد که راه هوایی را تنگ کند باید با درمان جراحی شاخک های بینی ، قسمتی از این استخوان شاخک های بینی برداشته شود. اما اکثر اوقات بزرگی شاخک های بینی نه به‌دلیل بزرگی استخوان شاخک های بینی آن بلکه به‌دلیل تورم نسج نرم شاخک های بینی است. تورم شاخک های بینی به‌دلیل حساسیت و آلرژی، مثالی از این‌گونه است. در این‌صورت علاوه بر درمان دارویی بزرگی شاخک های بینی با اقداماتی درمانی مثل کوترکردن یا سوزاندن شاخک های بینی یا با استفاده از امواج رادیویی می‌توان از حجم نسج نرم کم کرده و مسیر راه هوایی را باز کرد.

از آنجا که در جراحی زیبایی بینی معمولا از حجم بینی کاسته می‌شود جراح بینی باید توجه ویژه‌ای به فضای داخل بینی داشته باشد و چنانچه قبل از عمل بینی ، شاخک‌های بینی حتی به‌طور مختصر نیز بزرگ باشند لازم است جراح طی عمل بینی نسبت به کوچک‌تر و جمع‌تر کردن آنها اقدام کند تا از انسداد بینی و عوارضی مثل صدای تودماغی و تنفس صدا‌دار جلوگیری به عمل‌آید.

برای آشنایی با درمان بزرگی شاخک های بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است