بزرگی شاخک های بینی - توربینوپلاستی

آلرژی طولانی مدتی که خوب درمان نشود باعث بزرگ شدن زوائدی در بینی به نام شاخک های بینی می شود آلرژی معمولا با درمان دارویی باید کنترل شود یا با واکسن تا حدی بهبود یابد ولی در صورت بروز عارضه بزرگی دائم شاخک های بینی ممکن است درمان دارویی بزرگی شاخک های بینی کافی نباشد و نیاز به درمان جراحی شاخک های بینی باشد. شاخک های بینی به طور طبیعی در بینی وجود دارند و با کوچک و بزرگ شدن متناوب به صورت یک ترموستات میزان عبور هوا از بینی را تنظیم می کنند تا بدین وسیله کیفیت, رطوبت و حرارت هوایی که به مجاری تنفسی می رسد کنترل گردد و بدین ترتیب به طور متناوب یک طرف بینی را بازتر و یک طرف دیگر را بسته تر نگه می دارند و یکی دوساعت بعد برعکس سمت دیگر را بازتر می کنند که شاید این برای استراحت متناوب هر یک از حفره های بینی لازم باشد.

توربینوپلاستی

هیپرتروفی های غیرقابل برگشت توربینیت ها یا بزرگی شاخک های بینی در بسیاری از موارد نیازمند مداخله درمان جراحی بزرگی شاخک های بینی می شوند. انسداد راه هوایی بینی ناشی از بزرگی دائم شاخک های بینی، در اکثر اوقات به علت بزرگی شاخک های تحتانی بینی است، هر چند که این امر گاهی به علت بزرگی شاخک های میانی بینی نیز رخ می دهد. بنابراین توربینوپلاستی ممکن است تحتانی یا میانی باشد. امروزه در درمان بزرگی شاخک های بینی برداشتن کامل شاخک های بینی عملی منسوخ و بسیار پرعارضه تلقی می شود. به همین دلیل روش های متنوع توربینوپلاستی جایگزین جراحی های توربینکتومی شده است.

بزرگی بیش از حد شاخک تحتانی ممکن است دوطرفه و یا در بعضی از موارد انحراف تیغه بینی فقط در سمت مخالف انحراف وجود داشته باشد. شاخک تحتانی بینی دارای گیرنده های ویژه ای در قدام خود است که فیدبک تنفسی مطلوبی را در هنگام عبور هوا ایجاد می کند. به علاوه، در فیزیولوژی بینی شامل تصفیه، رطوبت و گرم کردن هوای ورودی به بینی نقش مهمی دارد. در تمام انواع توربینوپلاستی لازم است تا حد امکان مخاط پوشاننده شاخک های بینی حفظ شود. دو روش عمده توربینوپلاستی تحتانی شامل درمان جراحی زیرمخاطی و توربینوپلاستی به کمک امواج کاهش دهنده حجم مانند لیزر و رادیوفرکانس است.

توربینوپلاستی میانی اکثرا به علت بزرگی شاخک میانی بینی در اثر هوادار شدن آن موسوم به کونکا بولوزا انجام می شود. در این نوع توربینوپلاستی به استفاده از اندوسکوپ، لایه لترال شاخک میانی بینی برداشته می شود.

برای آشنایی با علت و درمان بزرگی شاخک های بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است