بینی‌ با عیب های مادرزادی

بینی با عیب های مادرزادی

مشاهده کرده‌اید که در نوزادان،  بینی‌ زیبا و کوچک است و والدین از خداوند میخواهند که بینی‌ فرزندشان همیشه به این شکل باقی‌ بماند، ولی‌ غالباً این اتفاق نمی‌افتد. در تعدادی ضربه و در عده دیگر رسیدن به سنّ بلوغ و مسائل ارثی و نژادی تغییراتی‌ را در بینی‌ ایجاد می‌کند. این سیر طبیعی در رشد بینی است.

بینی‌ گروه اندکی‌ از نوزادان (کمتر از یک درصد) در بدو تولد عیب هایی دارد. این ناهنجاری‌ها را می‌توان به سه گروه " عیب های داخل بینی،  عیب های خارج بینی ویا هر دو"  تقسیم کرد. در داخل بینی‌ شاهد عیب هایی همچون تومورهای بینی ، ارتباط غیر طبیعی بین جمجمه و یا دهان با بینی‌ هستیم . در ظاهر بینی‌ طیف ناهنجاریها گسترده است، از عدم وجود کامل تا ایرادات کوچکی مثل عدم تقارن دو طرفه.

شایعترین عیب مادرزادی بینی‌ در کودکانی دیده میشود که شکاف لب دارند. به دلیل رشد همزمان جنینی و وابستگی آناتومیک لب و بینی‌، اختلال در رشد لب باعث بدشکلی بینی‌ نیز میشود. در این افراد بینی‌ اشکالات متعددی دارد که مهمترین آنها عبارتند از کوتاه بودن دیوار بین دو سوراخ بینی‌، پائین تر بودن یک لبه و دیواره بینی‌ ، کوتاه بودن استخوان که باعث پهنی زیاد در پل بینی‌ میشود، انحراف شدید در تیغه داخلی‌ بینی که باعث انحراف ظاهری نیز میشود.

علت عیب های مادرزادی بینی

علت به وجود آمدن این ناهنجاریها دقیقا معلوم نیست ولی‌ می‌توان آنها را به نقایص ژنتیک و یا دوران بارداری ارتباط داد. سه ماه اول بارداری که بسیاری از اندامها از جمله بینی‌ تکامل می‌یابند مهمترین دوره بارداریست. هر گونه عامل خارجی‌ بینی همانند داروها، مواد شیمیایی و عفونتها در مادر میتوانند به جنین صدمه وارد کنند ولی‌ هنوز عامل خاصی‌ در ایجاد این ناهنجاریهای بینی شناخته نشده است.

درمان عیب های مادرزادی بینی

درمان این عیب های بینی تنها با جراحی رفع میشود که ازمشکلترین انواع رینوپلاستی  به حساب میاید، ولی‌ با رشد سریع علم و بهبود کیفیت جراحی می‌توان به نتایج بهتردر  افرادی که بینی با عیب مادرزادی هستند  امیدوار بود.

  • خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "جراحی بینی" مطالعه فرمایید .

جراحی بینی های قوزدار

جراحی بینی های کج

منیع: سایت پزشک آنلاین