بیماریهای بینی - کورک بینی

کورک یا فورنکل ، موجب تورم ، قرمزی و درد بینی میشود. در کورک بینی اگر چه ضایعات اصلی در داخل بینی است، ولی علائم آن از خارج آشکار است. کورک نوک بینی ، پره های آن و لب فوقانی ، خطرناک است. زیرا وریدهای این ناحیه صورت با وریدهای مغزی از طریق کاسه چشم مربوط بوده و ممکن است میکروب عفونی کورک بینی به مغز و پرده های آن انتقال یابد و التهاب پرده های مغز یا مننژیت را تولید کند.

علائم کورک بینی

۱. پوست اطراف کورک بینی قرمز است.

۲. رگه‌های قرمزی از کورک بینی پراکنده شده است.

۳. تب ناشی از کورک بینی وجود دارد.

۴. ابتلا به دیابت وجود دارد.

۵. داروی آنتی‌بیوتیک یا کورتیزون خورده شده است.

کورک بینی نشانه چیست؟

کورک بینی یک جوش بزرگ دردناک و گرگرفته است. این التهاب دردناک و قرمز نتیجهٔ یک عفونت است، مخصوصاً عفونت با باکتری استافیلوکوک. باکتری‌های استافیلوکوک در بیمارستان‌ها فراوانند و در هنگام مراجعه به بیمارستان ابتلا به یکی از انواع آن غیر منتظره نیست. یا حتی وجود یک حامل آن در میان بستگان و دوستان می‌تواند باعث ابتلای فرد به کورک بینی شود. مشکل بتوان مقصر را شناخت؛ افراد حامل باکتری‌های مولد کورک بینی ممکن است هیچ‌گاه خود دچار کورک بینی نشوند؛ باکتری‌ها در مجاری تنفسی آنها معلقند و علامتی نشان نمی‌دهند تا زمانی که به فرد مستعد دیگری منتقل شوند.

در درمان کورک بعد از خوردن آنتی‌بیوتیک نیز امکان ابتلا به کورک بینی وجود دارد. باکتری‌های استافیلوکوک ممکن است به آنتی‌بیوتیک مصرف شده مقاوم باشد و با کشته شدن باکتری‌های رقیب فراوان شده و ایجاد گرفتاری کند. مصرف کورتیزون هم می‌تواند مقاومت در برابر کورک بینی را کاهش دهد. پزشکان می‌گویند که وجود بیماری‌هائی مثل دیابت و نقص دستگاه ایمنی بدن زمینهٔ مساعدی برای بروز کورک بینی است.

برای آشنایی با درمان کورک بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است