بینی عروسکی

عمل  بینی، شایع ترین عمل زیبایی است که علاوه بر سراسر جهان در کشور ما نیز بسیاری از مردم بویژه جوانان بنا به دلایل مختلف به  عمل بینی روی آورده اند. این نوع عمل بینی نیز مانند بقیه عمل ها ، ویژگی های خاص خود را دارد و در برخی مواقع ممکن است عوارض و عواقب نه چندان خوشایندی برای بیماران داشته باشد. به همین دلیل بیماران قبل از اینکه تصمیم به عمل بینی بگیرند، لازم است آگاهی کافی در مورد جوانب مختلف این موضوع داشته باشند.
- با توجه به اینکه رشته فوق تخصصی راینولوژی بیشترین ارتباط را با عمل  بینی دارد، به عنوان یک راینولوژیست، در مورد مفهوم راینولوژی توضیح دهید.
راینولوژی از کلمه لاتین راینو به معنای بینی و لوژی به معنای شناخت تشکیل شده است. این رشته یک شاخه فوق تخصصی در دانش پزشکی است که به جراحی ها و درمان بیماری های بینی، سینوس ها و ساختمان های وابسته در سر و صورت می پردازد. با گسترش روز افزون دانش پزشکی، روش های جدید جراحی برای کاهش مشکلات بیماران پس از عمل بینی و تشکیلات مجاور بینی ابداع می شوند.یکی از روش هایی که در سال های اخیر دگرگونی شگرفی در حیطه راینولوژی ایجاد کرده است، روش های عمل  اندوسکوپیک بینی است. به کمک این روش بسیاری از عمل  هایی که پیش از این با برش های مختلف صورت می گرفت، بدون برش و با نتایج مطلوب تر انجام می گیرد. یکی از مباحث مهم در رشته فوق تخصصی راینولوژی، عمل زیبایی بینی با حفظ عملکرد آن است. هنر راینولوژیست حفظ آمیزه ای از زیبایی و عملکرد بینی است، چرا که توجه به عملکرد حیاتی بینی از مهمترین اهداف این دانش است. راینولوژی نوین دسترسی به ظریف ترین عناصر بینی را با رویکردهای غیر تهاجمی و روش های اندوسکوپیک امکانپذیر ساخته است.

- به طور کلی عمل  بینی با چه اهدافی انجام می شود

عمل بینی با اهداف گوناگونی صورت می گیرد که می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد: دسته اول عمل های بینی هستند که در جهت اصلاح عملکرد بینی صورت می گیرند و به طور عمده شامل اصلاح انحراف تیغه بینی است. مشکلات دیگری مانند پولیپ و تورم بافت های داخل بینی نیز ممکن است موجب مشکلات تنفسی شوند. در این حالات ممکن است جراحی های پیچیده تری مورد نیاز باشد که در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از اندوسکوپ است.
دسته دوم عمل بینی  با هدف تغییر شکل خارجی بینی و زیباسازی است. اختلالات زیبایی نیز به دو دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم می شوند. در حالت نخست شایع ترین آن قوز پشت بینی و نوک پهن آن است. در حالت دوم شایع ترین دلیل آن عفونت، ضربه و مشکلات جراحی های پیشین است. در بسیاری از موارد، این دو هدف باید به طور همزمان مورد توجه قرار گیرند، چراکه غفلت از یکی از آنها موجب عوارضی برای بیمار می شود. بنابراین در جراحی زیبایی باید به کارایی بینی توجهی ویژه داشت. همین توجه دو جانبه عمل جراحی بینی را بی نهایت مشکل و پیچیده می کند. هنر جراح بینی ایجاد تعادل بین بیشترین حد عملکرد و زیبایی بینی پس از انجام جراحی است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است