بینی عمل شده

در عمل بینی بحث جراحی تضمینی اساسا غیر منطقی و غیر علمی است. اگر یک جراح چنین ادعایی بکند، دانش و تجربه خودش را زیر سوال برده است. چون در پزشکی و به ویژه در جراحی‌ها هیچ ۱۰۰ درصدی نداریم. بینی هم یک عضو پویا و در حال تغییر است و رفتاری که بافت بینی عمل شده از خودش بروز می‌دهد چندان قابل پیش‌بینی نیست. مثلا ممکن است تغییراتی در روند جوش خوردن بینی عمل شده اتفاق بیفتد که نتیجه عمل بینی از دست جراح، خارج شود. در واقع، مهارت، دانش و تجربه جراح باید تاثیر این عوامل غیرقابل پیش‌بینی را به حداقل برساند. این تغییرات را می‌شود به حداقل رساند ولی نمی‌شود آن را به صفر رساند.

بینی یک بافت زنده و پویاست و یک تشکیلات سه بُعدی دارد. جراحی زیبایی بینی هم نقاشی نیست که ما بتوانیم هر جوری دلمان خواست بینی بیمار را نقاشی کنیم. در روند عمل زیبایی بینی، نکته مهم این است که ماده‌ اصلی و اولیه‌ای که جراح در اختیار دارد، خود بینی است و خود این ماد اولیه هم در چگونگی شکل‌گیری نهایی‌ بینی عمل شده تاثیر می‌گذارد.

یعنی مثلا نتیجه عمل زیبایی بینی روی یک بینی عمل شده که پوستش ظریف و طبیعی است، خیلی بهتر از نتیجه جراحی روی یک بینی است که پوستش ضخیم است و پُر از جوش و غدد چربی. این ها را باید پیشاپیش به بیمار گفت تا توقعاتش را تصحیح کند.

در عمل زیبایی بینی هدف فقط کوچک و بزرگ کردن بینی نیست. هدف عمل بینی در نهایت، زیباتر شدن چهره است و برای این منظور باید به ایجاد تناسب در چهره توجه داشت. مثلا اگر یک بیمار در صورتش، استخوان بندی درشتی داشته باشد، نمی‌توانیم با کوچک کردن بینی به او کمک کنیم چون با این کار، بینی عمل شده تناسب اجزا را از صورت خواهد گرفت.

می‌شود قاطعانه پیش از عمل بینی مشخص کرد که آیا بینی عمل شده و صورت یک بیمار با عمل جراحی بینی بهتر می‌شود یا نه. اما مساله زیبایی چیزی نیست که بشود با عدد و رقم آن را مشخص کرد و درصدی برایش تعیین کرد. چه بسا یک تغییر جزیی در بینی عمل شده ، منجر به بهبود قابل ملاحظه‌‌ای در ظاهر فرد بشود. بینی کوچک ممکن است یک چهره را زیبا کند و یک چهره را زشت. جراح خوب، جراحی است که بتواند با ایجاد حداقل تغییرات و کمترین دستکاری‌های ممکن، حداکثر زیبایی را برای بینی عمل شده بیمار خود به ارمغان بیاورد، و البته عملکرد و سلامت بینی عمل شده را هم حفظ کند.