بینی های کج و پیچ خورده

از نظر زیبایی‌ شناسی‌ مهمترین خصوصیت صورت زیبا وجود هماهنگی‌ و تقارن چه بین اجزای آن مثل بینی‌، چشم، بینی‌ گونه و... و چه بین دو نیمه راست و چپ آن می‌باشد. در این میان بینی‌ به عنوان عضوی برجسته که در مرکز صورت قرار گرفته اهمیتی انکار ناپذیر داشته و هر چه از تقارن بیشتری برخوردار باشد به صورت جلوه‌ای زیباتر می‌بخشد. در نمای روبرو (مستقیم) مهمترین خصوصیت بینی‌ صاف بودن آن است و چنانچه حتی اندکی‌ به طرفی‌ کج بوده یا پیچ خورده باشد نظر بیننده را به خود جلب نموده و در حقیقت با خارج کردن صورت از تقارن هماهنگی‌ و زیبایی‌ آن را کم می‌کند.

بینی‌ کج و پیچ خورده؟

چنانچه بینی‌ نسبت به محور طولی یعنی‌ خطی‌ فرضی‌ که از بالا به پایین وصل شده و صورت را به دو نیمه چپ و راست تقسیم می‌کند زاویه داشته باشد، آن بینی‌ را بینی کج می‌گوییم. در بینی‌ پیچ خورده، قسمتی‌ یا قسمت‌هایی از آن انحراف دارد و ممکن است که حالت کمانی یا سینوسی داشته باشد.

گاهی اوقات به دلیل ضربه، ممکن است یک طرف بینی‌ فرورفته شود و بینی‌ کج  به‌ نظر برسد، ولی‌ در حقیقت انحرافی وجود نداشته باشد. بعضی اوقات هم یک طرف صورت نسبت به سمت مقابل از تکامل کمتری برخوردار بوده و کوچکتر است. در این حالت هم بینی‌ کج بنظر می‌رسد.

علت بینی‌‌های کج و پیچ خورده

 دو علت مهم در بینی های کج و پیچ خورده ،یکی‌ ضربه و یکی‌ مسئله توارث است. در بینی‌هایی که علت ارثی است، به‌دلیل ژنتیک هماهنگی‌ بین مرکز رشد استخوان و غضروف بهم خرده و در سنین رشد بینی‌ کج می‌شود. در بینی‌ کج معمولا بینی‌ به یک سمت کج شده و کمتر پیچ و تاب در آن می‌بینیم.

ضربه مهم‌ترین و شایع‌ترین علت در بینی های گج و پیچ خورده است. از بدو تولد بینی‌ در معرض ضربه می‌باشد. کودکان در سنین مختلف مکرراً دچار ضربه به صورت و بینی‌ می‌شوند. با توجه به اینکه استخوان بینی‌ همانند دیگر استخوان‌های بدن در کودکان نرم‌تر از بزرگسالان است، ممکن است ضربه باعث شکستگی کامل آن  نشده و تنها ایجاد ترک خوردگی نماید که نه در معاینه و نه در رادیوگرافی مشخص نشود. در این حالت به دلیل امکان صدمه به مرکز رشد استخوان و غضروف اختلال در تکامل آنها اختلال ایجاد شده و در زمان بلوغ خود را به شکل بینی کج و پیچ خورده نشان می‌دهد. ضربه در بزرگسالان ایجاد شکستگی و انحراف می‌کند ولی‌ به‌دلیل پایان یافتن رشد استخوان و غضروف اختلالات کمتری ایجاد می‌کند.

از علل نادر بینی‌ کج می‌توان از بعضی بیماری‌ها مثل سل، جذام و یا مصرف برخی مواد مثل کوکایین نام برد که با از بین بردن قسمتی‌ از استخوان یا غضروف می‌توانند باعث ایجاد بینی‌ کج شود.

آیا به‌دنبال ضربه ممکن است دیگر نقاط بینی‌ هم دچار مشکل شوند؟

 در بینی‌‌های کج و پیچ خورده، تقریبا تمامی‌ اجزا بینی‌ تحت تاثیر قرار گرفته و در بینی‌‌های کج و پیچ خورده کجی و عدم تقارن وجود دارد، استخوان، غضروف و حتی بافت نرم و پوست هم مستثنی نیستند. در این بین تیغه میانی بینی‌ از همه بیشتر دچار اشکال می‌شود. این تیغه که بینی‌ را به دو نیمه تقسیم می‌کند نقش مهمی‌ در استحکام و شکل گرفتن ظاهر بینی‌ دارد. چنانچه آسیب ببیند علاوه بر اینکه تنفس را دچار مشکل می‌کند ممکن است ایجاد فرورفتگی در پشت بینی‌ و یا افتادگی نوک آن گردد. غضروف‌های دیگر مثل غضروف کناری و نوک بینی‌ نیز از این صدمات مصون نیستند.

علائم بینی‌‌های کج و پیچ خورده

یکی‌ از مهم‌ترین شکایت افراد مبتلا به بینی‌‌های کج و پیچ خورده ،اختلال در تنفس است که می‌تواند ایجاد خشکی دهان، ناراحتی‌ مجاری تحتانی تنفسی، سردرد، خونریزی، خرخر شبانه و یا سینوزیت شود. از نظر ظاهری نیز علاوه بر کجی یا پیچ خوردگی، افتادگی نوک بینی‌ در اغلب موارد وجود دارد.

برای آشنایی با تشخیص و درمان کجی و پیچ خوردگی بینی‌ روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است