بینی و نقش آن در تنفس

بینی یکی از عناصر حساس بدن است که هم در شکل و زیبایی بدن موثر است و هم در تصادفات و ضربات بعنوان سپر بلای بدن معمولاً مطرح است . اولین عضوی که معمولاً در سوانح آسیب می بیند بینی است . بینی فعالیت های ظریف و خاص خود را دارد که با یک مشکلات کوچک دستخوش تغییرات قرار می گیرد و بیمار با علامت های خاص خود مراجعه می کند . با بررسی فیزیولوژی عملکرد و شکل بینی و سینوس ها اعتقاد ما به آفرینش خیلی بیشتر می شود . که چقدر خالق هستی این تنظیمات را دقیق کنار هم گذاشته و اگر این مقدار دقت در این تنظیمات نباشد کوچکترین اتفاقی که می افتد مانند یک موتور ماشینی که همه ی اعضاء آن باید با هم کار کند ، شروع به مشکل پیدا کردن می کند . بینی وظایف مختلفی را در بدن به عهده دارد . اولین وظیفه راه ورودی تنفس است . یعنی اولین فیلتری است که وظیفه ی آن تبدیل هوای آلوده ی بیرون به یک هوای نسبتاً مطبوع است . هم از لحاظ عناصر بزرگ ، آرتیکل ها و ذراتی که معلق هستند و هم از لحاظ عناصر میکروبی که هر دوی اینها موثر است ، نقش اول بینی است . یعنی تنفس اولین وظیفه ی بینی است و خود بینی هم اولین عضو سیستم تنفسی است . چون سیستم تنفسی از بینی شروع می شود و به ریه ختم می شود . شما این هوای غنی از اکسیژن را وارد بدن می کنید و از طریق ارتباطی که با خون برقرار می شود ،CO2 خون که یک چیز زائدی است باز می گردد و نهایتاً از طریق هوای بازدم خارج می شود . همین مسئله باعث می شود که اکسیژن به بدن رسیده و یک خون تمیز و حاوی اکسیژن به بدن برسد . پس اولین وظیفه ی آن تنفس است که اگر هر مشکلی در این مسیر باشد ما را دچار علامت می کند . بررسی شده که در هر بیست و چهار ساعت بین ده هزار تا بیست هزار لیتر هوا داخل بینی و ریه تبادل می شود . این یک رقم بزرگی است . یعنی در حدود دقیقه ای سی و پنج لیتر هوا . ما دو ورودی عمده برای بینی داریم . یک دهانه ی خروجی بینی است که به آن پنجره ی ورودی بینی هم می گویند . که همین شکل ظاهری بینی است . یک اینترنال والو و یا تنگه دریچه ی دوم است که داخل بینی است . که آن هم یک قسمتی از داخل بینی است . قسمت بعدی ارتباط بین بینی و حلق است . وقتی که بینی شروع می شود یک فضای ورودی دارد و تقریباً با یک فضایی با زاویه ی نود درجه وارد حلق می شود . حلقی که پشت بینی است ما به آن حلق بینی می گوییم . حلق سه قسمت دارد . حلقی که مقابل حفره ی دهان قرار می گیرد و هنگامی که دهان خود را باز می کنید آن را می بینید به آن حلق دهانی می گویند . قسمت سوم حلق تحتانی است که در قسمت پایین حلق است که در واقع ورودی حنجره است . هر ذره ای که وارد بدن می شود باید تمام این پیچ و خم ها و مسیرها را طی کند. تا نهایتاً به قسمتی از ریه برسد که نقطه ی حساسی است و باید فیلتراسیون و یا اکسیژن رسانی به بدن انجام شود .

اطلاعات پایه ای باعث می شود که دید انسان نسبت به بحث پولیپ بینی و بینی گسترش پیدا کند . خیلی از مشکلاتی که وجود دارد این است که این بحث به غلط مطرح می شود . یکی از وظایف که بینی دارد مرطوب سازی است . یعنی هوای خشکی که در محیط و فضا است ، مخصوصاً در مناطق گرم و خشک مستقیم وارد ریه شود واقعاً ضرر دارد . وظیفه ی بینی با اجزائی که داخل آن خداوند تعبیه کرده به نام شاخک های بینی که گاهی اوقات به غلط به آن پولیپ بینی نیز می گویند . گاهی اوقات مریض مراجعه می کند و می گوید یک گوشتی داخل بینی من وجود دارد و من پولیپ بینی دارم . اینها در واقع شاخک های بینی هستند . شاخک های بینی در بدن نقش نقش شوفاژ را در ساختمان ایفا می کنند. اگر سیستم به صورت اتومات باشد، شوفاژ چگونه درجه حرارت و رطوبت داخل ساختمان را تنظیم می کند ، شاخک های بینی نیز با تغییراتی که در داخل سیستم عروق خونی آن می شود و با کوچک و بزرگ شدن باعث می شود که گاهی اوقات شما احساس گرفتگی بینی داشته باشید . گاهی اوقات نیز بینی شما باز باشد . هوایی هم که می گذرد زمانی که از روی این حوضچه ی خونی عبور کند با توجه به تغییرات حرارتی که دارد درجه حرارت آن متعادل می شود . در بحث مرطوب سازی ، ما آنجا یک سری غدد داریم که ترشح ایجاد می کنند . در طول بیست و چهار ساعت حدود یک لیتر مایع برای مرطوب سازی داخل بینی نیاز است . در صورتی که فیزیولوژی بدن به صورت نرمال باشد و مشکلی نداشته باشد توسط همین غددی که داخل بینی است ترشح می شود بدون اینکه ما اصلاً متوجه شویم . هوا وارد می شود ، فیلتر می شود ، مرطوب می شود و نهایتاً وارد ریه می شود .

نقش دیگر بینی بویایی است . بویایی یکی از حواسی است که اگر شما مشکل پیدا کنید ، مشکل مزه نیز پیدا می کنید. شما دیده اید اصولاً کسانی که مشکل گرفتگی بینی دارند یا پولیپ بینی دارند و یا به عللی بعد از یک مدتی بو را خوب حس نمی کنند ، مزه را نیز خوب احساس نمی کنند . این دو حس همواره اثر هم را تقویت می کنند . اگر برای یکی اتفاق بیفتد مریض مشکل بعدی را نیز پیدا می کند . همانطور که در بحث شنوایی هم است . کسی که حرف را نشوند صحبت نیز نمی تواند بکند . یعنی زبان آموزی را هم یاد نمی گیرد . این وظیفه ی بویایی مخصوصاً در زندگی خیلی تأثیر دارد . یعنی اگر شما بخش هایی از بینی را از دست بدهید دچار مشکل می شوید . با دستکاری های مختصر یا تصادفات یا سوانح ، عیوب انسدادی مانند پولیپ بینی، انحراف بینی ، تومور ، غده یا هر چیزی که در مسیر بینی قرار بگیرد یک منطقه ای در بالای بینی است که به آن منطقه ی بویایی می گوییم ما نقطه ی احساس بو را از دست می دهیم . هر فرمانی که مغز قرار است اجرا کند باید این حس در جایی ایجاد شود از طریق مسیر اعصاب به داخل مغز باز گردد ، مغز فرمان آن حس را صادر کند و مثلاً شما بو را حس کنید . یا وقتی شما دست خود را حرکت می دهید باید این کار ارادی را انجام دهید که این رفلکس باز گردد . اگر این احساس بویایی از دست برود یکی از مشکلاتی که بوجود می آید در همین مسیر اولیه است . مخاطی که در سقف و بالای بینی است به هر دلیلی دستخوش تغییر شود شما بو را احساس نمی کنید . نکته ی آخر بحث صدا یا صحبت کردن است . شما دیده اید که بعضی افراد تو دماغی صحبت می کنند ، صدای برخی افراد کلفت تر و برخی افراد ظریف تر است . دلیل آن این است که حنجره صدا را تولید می کند که ما به آن فونیشن می گوییم . یعنی حنجره نقش صدا سازی دارد . اما صدایی کاملاً گنگ و نامفهوم . چرا این صدا در یک شخصی می شود قاری قرآنی که همه وقتی می شنوند می ایستند تا صدای او را گوش کنند. اما در یک شخصی نیز ممکن است هیچ کس به آن توجه نکند . این مربوط به خصوصیات سرشتی است که خداوند در طناب های صوتی و فضاهای اطراف داخل این طناب ها گذاشته است . یعنی خودبینی ، حلق ، حفره ی دهانی و نهایتاً حنجره . همه ی اینها در رزنانس و تنظیم آن صدا که تبدیل به حرف معنا دار و صحبت از نظر ما می شود نقش دارد . بینی نیز یکی از همین ها است . اگر این وظیفه را از بینی بگیریم اولین تغییری که پیدا می کند مشکل صدا پیدا می کنیم . این عمده ترین وظیفه ای است که بینی بر عهده دارد .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است