بینی کج و پیچ خورده

ـــ  بینی کج و پیچ خورده :

 از نظر زیبایی‌ شناسی‌ مهمترین خصوصیت صورت زیبا وجود هماهنگی‌ و تقارن چه بین اجزای آن مثل  بینی‌، چشم، بینی‌ گونه و...  و چه بین دو نیمه راست و چپ آن می‌باشد. در این میان بینی‌ به عنوان عضوی برجسته که در مرکز صورت قرار گرفته اهمیتی انکار ناپذیر داشته و هر چه از تقارن بیشتری برخوردار باشد به صورت جلوه‌ای زیباتر می‌بخشد.

در نمای روبرو (مستقیم)  ، مهمترین خصوصیت بینی‌ صاف بودن بینی  است و چنانچه حتی اندکی‌  از بینی  به طرفی‌ کج بوده یا پیچ خورده باشد نظر بیننده را به خود جلب نموده و در حقیقت با خارج کردن صورت از تقارن هماهنگی‌ و زیبایی‌ آن را کم می‌کند.

ــــ  شناخت بینی  کج و پیچ خورده :

چنانچه بینی ‌ نسبت به محور طولی یعنی‌ خطی‌ فرضی‌ که از بالا به پایین وصل شده و صورت را به دو نیمه چپ و راست تقسیم می‌کند زاویه داشته باشد، آن بینی را بینی‌ کج و پیچ خورده می‌گوییم.

دربینی‌  کج  و پیچ خورده  ، قسمتی‌ یا قسمت‌هایی از آن انحراف دارد و ممکن است که حالت کمانی یا سینوسی داشته باشد.

گاهی اوقات به دلیل ضربه به بینی ، ممکن است یک طرف بینی‌ فرورفته شود و بینی‌  کج  و پیچ خورده به‌نظر برسد، ولی‌ در حقیقت انحراف بینی وجود نداشته باشد. بعضی اوقات هم یک طرف صورت نسبت به سمت مقابل از تکامل کمتری برخوردار بوده و کوچکتر است. در این حالت هم بینی‌ کج  و پیچ خورده  به نظر می‌رسد.

ـــ علت کجی و پیچ‌خوردگی بینی‌ :

دو علت مهم در بینی‌  کج  و پیچ خورده  وجود دارد:

۱- ضربه به بینی از علت های بوجود آمدن بینی‌  کج  و پیچ خورده  میباشد .

۲- مسئله ارثی  یکی دیگر از عوامل ایجاد بینی‌  کج  و پیچ خورده میباشد .

 در بینی‌  کج  و پیچ خورده  که علت  آن  ارثی است، به ‌دلیل ژنتیک هماهنگی‌ بین مرکز رشد استخوان و غضروف بهم خرده و در سنین رشد بینی‌  کج  و پیچ خورده می‌شود. در این نوع معمولا بینی‌ به یک سمت کج شده و کمتر پیچ و تاب در آن می‌بینیم.

ضربه به بینی  مهم‌ترین و شایع‌ترین علت  ایجاد بینی‌  کج  و پیچ خورده است. از بدو تولد بینی‌ در معرض ضربه می‌باشد. کودکان در سنین مختلف مکرراً دچار ضربه به صورت و بینی‌ می‌شوند. با توجه به اینکه استخوان بینی‌ همانند دیگر استخوان‌های بدن در کودکان نرم‌تر از بزرگسالان است، ممکن است ضربه باعث شکستگی  بینی کامل آن  نشده و تنها ایجاد ترک خوردگی  بینی نماید که نه در معاینه و نه در رادیوگرافی مشخص نشود. در این حالت به دلیل امکان صدمه به مرکز رشد استخوان و غضروف اختلال در تکامل آنها اختلال ایجاد شده و در زمان بلوغ خود را به شکل بینی‌  کج  و پیچ خورده  نشان می‌دهد. ضربه در بزرگسالان ایجاد شکستگی  بینی و انحراف بینی  می‌کند ولی‌ به ‌دلیل پایان یافتن رشد استخوان و غضروف اختلالات کمتری ایجاد می‌کند. علائم بینی شکسته شامل کبودی، تورم و حساسیت به لمس در اطراف بینی است.

از علل نادر بینی‌  کج  و پیچ خورده می‌توان از بعضی بیماری‌ها مثل سل، جذام و یا مصرف برخی مواد مثل کوکایین نام برد که با از بین بردن قسمتی‌ از استخوان یا غضروف می‌توانند باعث ایجاد بینی‌  کج  و پیچ خورده  شود . نشانه‌ها و علایم شکستگی بینی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا حساسیت به لمس، به‌ویژه هنگام لمس بینی
تورم بینی و مناطق اطراف آن
خون‌ریزی
کبودی در اطراف بینی یا چشم
کج و یا بدشکل شدن بینی
اختلال در تنفس از بینی
تخلیه مخاط از بینی یا آب‌ریزش (رینوره)
احساس مسدود شدن بینی

برای مطالعه مقاله " علائم و تشخیص بینی‌  کج  و پیچ خورده " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است