تاریخچه عمل زیبایی بینی

جراحی ترمیمی بینی ، برای اولین بار در هند باستان به وجود آمد . در آن زمان از این جراحی برای بازسازی بینی هایی که برای مجازات بریده می شدند استفاده گردید . مسلمانان نیز در صدر اسلام و در دوران حیات نبی مکرم اسلام (ص) با گرایش پروتز در علم پزشکی آشنا بوده و در موارد لزوم حتی عمل زیبایی بینی انجام می داده اند.

یوهان دی افن باخ ( ۱۷۹۲-۱۸۴۷ ) و ژاک ژوزف از پیشگامان عمل زیبایی بینی به روش های مدرن بودند که از برش های خارجی جهت کاهش حجم و اندازه بینی استفاده کردند.

در سال ۱۹۷۳ ، دکتر ویلفرد اس گودمن کمک کرد تا روش جراحی باز برای بینی جای خود را در جراحی پیدا کند. قبل از این زمان تمام اعمال جراحی بینی با رو ش جراحی بسته انجام می شد. بدین ترتیب در طول زمان روش جراحی باز بینی محبوبیت پیدا کرد. البته به طور عمده آن را جهت جراحی اولیه بینی مورد استفاده قرار می دادند و در اعمال ترمیمی و عمل ثانویه بینی کاربردی نداشت.

در سال ۱۹۸۷ ا دکتر جک پی گنتر باعث افزایش محبوبیت عمل جراحی بینی باز در عمل های ثانویه شد.

تکنیک عمل زیبایی بینی هندی مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد در قرن هجدهم توسط طب غربی کشف شد. زمانیکه جراحان کمپانی هندشرقی، توماس کروزو و جیمز فایندلی روش هایراینوپلاستی هندی رادر محل اقامت انگلیسی ها در پونا توضیح دادند.

جراحان در مجله مادراس تصاویر مراحل عمل زیبایی بینی و نتایج ترمیم بینی را به زبان انگلیسی منتشر کردند. بعدها در اکتبر ۱۷۹۴، پزشکان در مجله Gentleman لندن یک گزارش مصور چاپ کردند که گونه دیگری از روش ساشروتا بود که ۲۳ قرن قبل از آن شرح داده بود.

در ۱۸۱۵ دکتر کارل فردیناند کتابی در مورد بازسازی بینی انسان نوشت. در یک کاغذ پاپیروس مربوط به مصرباستان، عمل زیبایی بینی به عنوان جراحی پلاستیک برای بازسازی بینی قطع شده شرح داده شده است. در آن زمان و با آن فرهنگ یکی از مجازات های نظامی، سیاسی، مذهبی و جنایی قطع کردن اندام به ویژه قطع کردن بینی بوده است.

تکنیک عمل زیبایی بینی هندی در طب اروپای غربی در قرن نوزدهم ماندگار شد. دربریتانیای کبیر ژوزف کنستانتین (۱۸۴۶-۱۷۶۴) کتابی به نام(توصیف دو جراحی موفق برای ترمیم بینی آسیب دیده ۱۸۱۵) که در آن دو عمل زیبایی بینی شرح داده شده بود: ترمیم بینی ای که درجنگ مجروح شده و بازسازی بینی ای که از طریق آرسنیک آسیب دیده است.

دانشمند John ferredich که در یکی از متون بنیادی جراحی پلاستیک شرکت کرد.

در آلمان تکنیک عمل زیبایی بینی توسط جراحانی نظیر استاد جراحی دانشگاه برلین کارل فردیناندون گراف(۱۸۴۰-۱۷۸۷) تصحیح شد. وی کتاب بازسازی بینی را در سال ۱۸۱۸ منتشر ساخت که در آن ۵۵ روش تاریخی جراحی پلاستیک را شرح داد.( عمل زیبایی بینی، ایتالیایی و ...) هم چنین وی روش ابتکار خودش(استفاده از بافت بازوی بیمار) و شیوه جراحی ترمیم پلک چشم، شکاف کام  وشکاف لب را در آن توضیح داد.

دانشمندی به نام Jihn friednch Pieffenbach (1847-1794) که یکی از نخستین جراحانی بود که پیش از انجام عمل زیبایی بینی بیمار را بی هوش می کرد، کتاب (جراحی موثر) را منتشر نمود.(۱۸۴۵) . این کتاب به یک کتاب مرجع در زمینه جراحی پلاستیک و پزشکی تبدیل شد.

علاوه برآن فردی به نامJacques Joseph (1934-1865) کتابی به نام عمل زیبایی بینی و سایر جراحی های پلاستیک صورت ۱۹۲۸) را منتشر کرد که در آن تکنیک های اصلاح شده جراحی برای عمل جراحی کوچک کردن بینی از طریق شکاف درونی را شرح داد.

در ایالات متحده در سال ۱۸۸۷ متخصص گوش و حلق و بینی، جان اورالاندو رو(۱۹۱۵-۱۸۴۸) اولین عمل زیبایی بینی مدرن داخل بینی را انجام داد،(راینوپلاستی بسته). وی در مورد این عمل جراحی ساده در سال ۱۸۸۷ گزارش داد و در مورد ترمیم بدشکلی بینی قوزدار توضیح داد.

در سال ۱۹۵۷ ، A.Sercer از روش عمل زیبایی بینی باز طرفداری کرد چرا که از نظر وی در این روش دسترسی به حفره بینی و سپتوم راحت تر صورت می گیرد.

با این وجود، در میانیه ی قرن بیستم، برخلاف اصلاحاتی که در روش عمل زیبایی بینی باز صورت گرفت، شیوه معمول عمل زیبایی بینی اندونازان بود. تا سال ۱۹۷۰ زمانیکه Padocan اصلاحات تکنیکی اش را ارائه کرد از شیوه عمل زیبایی بینی باز حمایت کردWilfred S.Goodman در اواخر سال ۱۹۷۰ و Jack P.Gunter در سال ۱۹۹۰ نیز وی را تأیید کردند.

طی سال ۱۹۷۰ بخش عمده ی درخواست های عمل زیبایی بینی باز مربوط به بیمارانی بود که برای اولین بار می خواهنداین عمل را انجام دهند نه افرادی که برای بار دوم و جهت برطرف کردن مشکلات جراحی ناموفق قبلی می خواهد بینی شان را جراحی کنند.

برای مطالعه " تاریخچه عمل بینی در ایران " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است