ترشحات بد بوی بینی

در زمستان وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می شود. عفونت بینی و سینوس ها نیز عامل افزایش ترشحات غلیظ بینی است. اگر ترشحات رقیق و روشن بینی به ترشحات غلیظ و سبز رنگ و ترشحات بد بوی بینی تبدیل شود نشان از عفونت باکتریایی سینوس ها است. در بچه ها ترشحات غلیظ بینی یک طرفه یعنی فقط از یک بینی احتمالاً بدلیل وجود جسم خارجی در داخل بینی است. در چنین موردی معمولاً با ترشحات بد بوی بینی کودک مواجه خواهیم شد.

سینوس ها حفره هایی در داخل استخوان های صورت هستند . هر کدام از سینوس ها از طریق مجرایی به داخل بینی راه پیدا می کند. ترشحات طبیعی سینوس ها از طریق این مجرا به بینی وارد می شود. اگر بدلیل روندهای التهابی مثل سرماخوردگی یا حساسیت  بینی مجاری ارتباطی سینوس ها به بینی بسته شود سینوس ها دچار عفونت حادی می شوند که به آن سینوزیت اطلاق می شود. مبتلایان به سینوزیت حاد باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

وقتی مجرای ارتباطی سینوس به بینی به مدت طولانی بسته باقی بماند. به تدریج بر تورم مخاط مفروش کنندۀ داخل سینوس ها افزوده می شود به نحوی که داخل سینوس پولیپ یا کیست تشکیل می شود. این حالت را سینوزیت مزمن می نامیم که علامت اصلی آن ترشحات بد بوی بینی و مداوم پشت حلق است.

سی تی اسکن و آندوسکوپی تشخیصی در داخل مطب برای تشخیص ترشحات بد بوی بینی ناشی از سینوزیت مزمن کمک کننده هستند. ترشحات بد بوی بینی ناشی از سینوزیت مزمن معمولاً به درمان دارویی جواب نمی دهد و در چنین موردی لازم است با عمل جراحی آندوسکوپیک مجاری سینوس به بینی باز شوند.

هم ممکن است متورم باشند. درمان موفق ترشحات مزمن پشت حلق احساس ناخوشایند گلو را نیز برطرف می کند.

ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:

۱. ترشحات بد بوی بینی غلیظ و رنگی است و بیش از یک هفته طول کشیده است.

۲. تب و درد صورت یا دفع خلط مخاطی از شش‌ها وجود دارد.

۳. ترشحات بد بوی بینی مزمن است و آزردگی گلو، صاف‌کردن مرتب صدا، یا گرفتگی صدا وجود دارد.

درمان ترشحات بد بوی بینی

برای تشخیص علت ترشحات بد بوی بینی ، معاینه دقیق گوش و حلق و بینی الزامی است و در مواردی ممکن است لازم باشد آزمایش خون ، آندوسکوپی و عکسبرداری رادیولوژی نیز انجام شود. به طور کلی اقداماتی که باعث ترشحات بد بوی بینی می شود و حرکت آنها را تسریع و تسهیل کند مثل مصرف مایعات و داروهای خلط آور سودمند است. شستشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. بدین منظور می توان با سرم داخل بینی ۴-۵ بار در روز شستشو داد.

اگر عامل ترشحات بد بوی بینی حلق عفونت باکتریایی باشد درمان آنتی بیوتیکی ترشحات بد بوی بینی موثر خواهد بود. در مواردی که حساسیت بینی عامل افزایش ترشحات بینی باشد باید آلرژی درمان شود. متأسفانه داروهای ضد حساسیت قادر نیستند حساسیت را به طور کامل ریشه کن کنند امّـــا علائم حساسیت و منجمله افزایش ترشحات بینی را به میزان زیادی بهبود می بخشند. مبتلایان به رفلاکس باید علاوه بر مصرف داروهایی مثل امپرازول و فاموتیدین یاد بگیرند که غذاهای حجیم مصرف نکنند، وقتی دراز بکشند که حداقل سه ساعت از زمان آخرین غذا یا مایعاتی که مصرف کرده اند گذشته باشد. اگر این افراد از یک بالشت اضافی نیز استفاده کنند علائمشان کمتر خواهد شد.

برای مطالعه " ترشحات بینی نوزاد " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
ترشحات بد بوی بینی
۳ از ۱ رای