ترشحات پشت بینی

غدد طبیعی موجود در بینی و گلو در شبانه روز حدود یک تا دولیتر ترشح دارند. این ترشحات سطوح داخلی حفره های بینی را مرطوب می کند و باعث تمیز و مرطوب شدن هوای داخل بینی و بدام افتادن ذرات مضر و باکتریهای موجود در هوای استنشاقی می گردد.

سلولهای سطوح داخل بینی و سینوس ها حاوی  مژکهایی هستند که به طور هماهنگ و منظم به طرف ته حلق نوسان می کنند و باعث می شوند ترشحات بینی و سینوس ها  به طرف ته حلق  رانده شوند. وقتی ترشحات بینی به ته حلق رسیدند به طور طبیعی و به نحوی ناخودآگاه توسط فرد بلعیده می شوند.

در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد و یا قوام، طعم ، بو و یا غلظت ترشحات بینی تغییر نماید معمولاً فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از ترشحات بینی رنج می برد. اختلال در بلع نیز از جمله علل احساس افزایش ترشحات بینی است.

علائم ترشحات غیر طبیعی بینی

بدنبال سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آلرژی، قرار گرفتن در هوای سرد و یا نور خیره کننده، مصرف بعضی از مواد غذایی مثل فلفل و ادویه تند، حاملگی و تغییرات هورمونی ترشحات بینی روشن و شفاف افرایش می یابد . بعضی از داروها از جمله قرص های ضد بارداری و داروهایی که برای درمان فشارخون مصرف می شوند و همین طور اختلالات ساختمانی بینی مثل انحراف تیغۀ بینی نیز می تواند باعث افزایش ترشحات بینی روشن و رقیق بینی شوند.

مشکل در بلع ناشی از ترشحات پشت بینی

اگر کسی مشکل بلع داشته باشد مواد غذایی جامد یا مایع ممکن است در ته حلقش جمع شوند و بیمار احساس کند که ترشحات پشت بینی افزایش پیدا کرده است. زمانی که تعامل عضلات دهان و حلق و اعصاب این ناحیه کاملاً دقیق نباشد ممکن است مختصری از ترشحات پشت بینی وارد حنجره شود و باعث خشونت صدا یا سرفه شده و یا بیمار را مجبور سازد که اصطلاحاً  بطور مکرر سینه اش راصاف کند. معمولاً با افزایش سن قدرت عضلات دخیل در عمل بلع و همچنین هماهنگی بینی این عضلات کمتر می شود و لذا در افراد مسن ممکن است ترشحات پشت بینی براحتی بلعیده نشده و وارد مری  نشود و در ته حلق جمع شود.

به هنگام خواب دفعات بلع ناخودآگاه خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات پشت بینی در حلق جمع شده و منجر به سرفه شود.

عضلات حلق فردی که مضطرب است و دچار استرس هاس روحی است دچار انقباض خواهند شد. این امر ممکن است منجر به احساس گیر کردن چیزی در گلوی وی شده شود. سینه صاف کردن مکرر این افراد باعث تحریک ناحیه شده و مشکل را تشدید می کند.

ترشحات مزمن پشت بینی که وارد حلق شده غالباً منجر به تحریک گلو و سوزش مداوم آن می شود. در این حالت با وجودیکه حلق و لوزه ها عفونی نیستند.

برای مطالعه " علل و درمان ترشح پشت ‌بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است