تزریق بوتاکس

از بوتاکس امروزه برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری استفاده میشود. همچنین تزریق بوتاکس در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد بنحویکه تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است.

استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ از بوتاکس

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی بوتاکس و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ تزریق بوتاکس شروع شد. تزریق بوتاکس در درمان بیماریهأیی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها  در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. تزریق ژل و بوتاکس صورت در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هآئی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.

مکانیزم اثر  تزریق بوتاکس

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. تزریق بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود.

اثر تزریق بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

مقدار تزریق بوتاکس در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰ واحد و تزریق بوتاکس در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار میرود . بوتاکس و به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد. البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود. نحوه نگهداری بوتاکس نیز مهم است. عمر بوتاکس کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر بوتاکس از بین میرود.

کاربرد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس را معمولا"در موارد زیر بکار می بریم:

تزریق بوتاکس  جهت رفع خط اخم،چروک دور چشم،بوتاکس پیشانی،و باندهای پوستی گردن

نتیجه تزریق بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود ومعمولا" برای کامل شدن به ٧-١٠ روز نیاز دارد. طول اثر بوتاکس معمولا" ٣-۶ ماه می باشد و بعداز آن حرکات عضله و چین و چروکها باز میگردند.

میزان اثر تزریق بوتاکس به عواملی مثل ضخامت و نوع پوست و شدت چین و چروک صورت بستگی دارد. تزریق در موارد زیر انجام نمی شود:

- افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ۶۵سال

- افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو

- افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند.

- افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند.

- خانم های باردار یا در دوران شیردهی

چگونه تزریق بوتاکس در صورت میتواند چین و چروک را از بین ببرد؟

تمامی‌ حرکات صورت از جمله حرکات احساسی‌ و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام میشود. فعالیت و انقباض بیش از اندازهٔ این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت میشود. کار  تزریق بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست.

مناسب ترن جائی‌ که بوتاکس تزریق میشود پیشانی و برای رفع خط اخم است. با تزریق بوتاکس در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به تزریق بوتاکس جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و نحوه تزریق بوتاکس صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده برای از بین بردن چین و چروک صورت است.

آیا می‌توان با تزریق بوتاکس به بالا بردن ابرو هم کمک کرد؟

بلی، چنانچه تزریق بوتاکس ابرو بروش خاصی‌ انجام شود، کناره های ابرو به سمت بالا میرود که البته این امر مطلوب بسیاری از افراد بخصوص خانم هاست.

همانگونه که ذکر شد بیشترین جائی‌ که  بوتاکس تزریق میشود پیشانی، خط اخم و کنار چشم و بوتاکس لب است که چنانچه تزریق بوتاکس درست انجام شود عوارضی نداشته و از نتیجهٔ بسیار خوبی برخوردار است. تزریق بوتاکس را می‌توان برای از بین بردن  و درمان خط خنده , خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد، منتها باید به میزان کم و توسط فرد بسیار مجرب انجام شودچون احتمال بروز عوارض در این نقاط بیشتر است.

تزریق بوتاکس در چه مواردی نباید مصرف شود؟

الف- کسانیکه سابقه حساسیت به تزریق بوتاکس را دارند.

ب- کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند نباید از تزریق بوتاکس استفاده کنند.

ج- در دوران حاملگی‌ و شیردهی از تزریق بوتاکس استفاده نمی شود .

د- منع استفاده از تزریق بوتاکس در ابتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌

ه- منع استفاده از تزریق بوتاکس در افرادی که برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی مصرف می کنند .

و- تزریق بوتاکس در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

 تزریق بوتاکس در کسانی‌ که فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای مزمن دیگر دارند (بجز مواردی که در بالا ذکر شد) مجاز است و بوتاکس تاثیری بر این بیماریها ندارد مصرفش بلامانع است ولی‌ حتما باید پزشک را در جریان گذشت.

آیا سنّ و جنس تاثیری در اثرگذاری تزریق بوتاکس دارد؟

خیر. مصرف بوتاکس در سنین بالاتر از ۲۰ سال (بمنظور زیبایی‌) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تاثیر تزریق بوتاکس نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سنّ و جنس ندارد.

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

خوشبختانه تزریق بوتاکس عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.

بیشتر عوارض تزریق بوتاکس موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.

مهمترین عوارض تزریق بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و اشکال در بلع و صدا میگردد.

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق بوتاکس نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.

باید در نظر داشت که تمامی عوارض تزریق بوتاکس موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب میشود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است این مسائل رعایت شوند:

الف- بمدت ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید دراز کشید.

ب- روی محل تزریق بوتاکس را نباید ماساژ داد.

ج- به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تزریق بوتاکس استفاده شود.

د- عضلاتی که در آنها تزریق بوتاکس شده را به طور ارادی منقبض کرد.

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.

شما می توانید نتایج درمانی تزریق بوتاکس خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر خواهد شد. نتایج قابل مشاهده تزریق بوتاکس برای مدت ۴-۶ ماه باقی خواهد ماند. نتایج خود شما می تواند متغییر باشد.تزریق بوتاکس همچنین در درمان تعریق زیاد در کف دست ها و زیر بغل کاربرد دارد .

اگر شما از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان تزریق بوتاکس برمی گردد.

اگر چه نتایج تزریق بوتاکس چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شوند به طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از تزریق بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس به سر کارتان برگردید یا برای خرید بیرون بروید.

اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس طی چند روز پخش می شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می شود که باعث چروک شده بودند. تزریق بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.

پر کننده ها نتایج فوری دارند و بر اساس پرکننده مورد استفاده، ماندگاری پرکننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشد و همچنین نتایج از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد.

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری درمانها با ژل ،چربی و تزریق بوتاکس را کاهش می دهد همانطور که چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضرمشابه برای پوست دارند. پزشک از بی حس کننده های موضعی یا سایر روش های بی حسی استفاده میکند و بنابر این طی تزریق ژل، چربی و بوتاکس دردی وجود ندارد و یا بسیار کم است. عوارض تزریق ژل ،چربی و تزریق بوتاکس شامل مختصری تورم، قرمزی یا خون مردگی موقت و مور مور شدن بعد از درمان است.

هزینه و قیمت

هزینه بوتاکس درمان بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود. توجه داشته باشید که هزینه تزریق بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عامل های مختلف بر روی این هزینه تاثیر دارند. بهترین راه برای تعیین هزینه میانگین درمان در ناحیه مورد نظر شما صحبت کردن با یک پزشک متخصص می باشد.

ترزیق چربی

تزریق چربی(لیپوترانسفر) روشی است که در آن سلولهای چربی نواحـی پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم (حدوداً ۲۰ الی ۵۰ سی سی ) خارج کرده و پس از جدا سازی سلولهای زنده چربی، آنها را بعنوان یک فیلر بیـولوژیک، به منظور حجم دادن به ناحیه ای از بـدن یا صـورت، پر کـردن نقـص پوسـتی و اغلب با هدف جوان سازی صورت ، در نواحی مورد نظر ترزیق چربی می کنند . سلولهای چربی را می توان با  PRP مخلوط و سپس در محل هـای مورد نظـر تزریق نمود . با عمل ترزیق چربی ماندگاری نتایج درمان افزایش یافته و نتـایج حاصله زیباتر و ماندگارتر می شود .

۰ Comments