تشخیص سینوزیت

تشخیص سینوزیت :

 

علائم بالینی سینوزیت :

احتقان بینی ،  ترشحات چرکی بینی  یکطرفه یا دوطرفه ،  تب و سرفه از شایعترین علائم  سینوزیت هستند. از علائم  دیگر سینوزیت  به " بوی بد دهان ،  کاهش حس بویایی  و تورم اطراف چشم   " می توان اشاره کرد.

شکایاتی مانند سردرد و درد گونه در کودکان به ندرت دیده می شود. گاهی احساس ناراحتی، فشار یا درد مبهم در دندا ن های فک بالا احساس می شود که با خم شدن به جلو بیشتر می شود. در معاینه بالینی ممکن است قرمزی و تورم مخاط بینی و ترشحات چرکی بینی آشکار شود. در نوجوانان و بزرگسالان با ایجاد ضربه به سینوس می توان درد را ایجاد کرد که از نشانه های دیگر سینوزیت  است.

تشخیص سینوزیت :

اساس تشخیص سینوزیت بر پایه شرح حال بیمار است. وجود علائمی مانند "  ترشح بینی و سرفه برای ۱۰ تا ۱۴ روز بدون بهبودی یا علائم تنفسی شدید شامل تب بالای ۳۹ درجه و ترشح چرکی بینی برای سه تا چهار روز متوالی  " یک سینوزیت حاد باکتریال را مطرح می کند. زمانی که علائم سینوزیت برای بیش از سه ماه وجود داشته باشد، سینوزیت را باید سینوزیت مزمن محسوب کرد.

دقیق ترین راه تشخیص غیربالینی سینوزیت ، آسپیره کردن ترشحات از داخل  سینوس  است که فقط در موارد خاص مانند وجود نقص ایمنی به کار می رود. در بزرگسالان گاهی از آندوسکوپی بینی برای دسترسی به ترشحات سینوس و تشخیص سینوزیت  استفاده می شود.

درمان سینوزیت :

هنوز مشخص نیست که آیا  درمان سینوزیت  باکتریال  حاد  فایده چندانی  دارد  یا خیر، زیرا حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد سینوزیت ها  موارد بدون آنتی بیوتیک بهبود می یابند.  با این حال  در هنگام تشخیص سینوزیت  باکتریال، شروع آنتی بیوتیک مناسب را توصیه می کند تا از تشدید علائم  سینوزیت و عوارض عفونی دیگر پیشگیری شود.

برای مطالعه " سینوزیت در کودکان و تشخیص سینوزیت در کودکان "  کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است