تشخیص علت و درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی بسته به علت ایجاد کننده ی آن برای مریض مشکل ایجاد می کند . علت ایجاد کننده ی پولیپ بینی می تواند یک عیب ساختمانی بینی از جمله انحراف بینی ، تومورهای بینی یا شاخک های بینی باشد . شاخک بینی می تواند بیش از حد معمول بزرگ شود و یا داخل آن یک فضای استخوانی هوادار شوند . وقتی که هوادار شوند حجم پیدا می کنند . هرکدام از عیب های ساختمانی که باشند فیزیولوژی یا عملکرد داخلی را به هم می زند و نهایتاً تبدیل به پولیپ بینی می شود.

 اگر زمینه ی آلرژی علت اول پولیپ بینی باشد معمولاً علی رغم اینکه بیمار نیاز به درمان جراحی پولیپ بینی دارد باید بداند که امکان بازگشت پولیپ بینی بعد از درمان نیز وجود دارد . بسته به مرحله ای که فرد مراجعه می کند و بسته به علتی که اتفاق افتاده و پولیپ بینی را ایجاد کرده احتمال بازگشت بعد از درمان پولیپ بینی وجود دارد . در افرادی که درمان جراحی می کنند ولی نوع پولیپ بینی آنها به گونه ای است که فضا ها را می گیرد و به داخل بینی وارد می شود . به حدی که در داخل بینی خود مریض رویت می کند و همراهان او می بینند و یا بعضاً با انگشت بالا و پایین می رود، معمولاً این نوع از پولیپ بینی بعد از درمان جراحی ،دوباره عود می کند .

پولیپ بینی در در مان جراحی هایی که با آندوسکپی و یا عمل باز انجام می شوند که البته امروزه درمان بیشتر با آندوسکوپی انجام می شود ، نمی توان تمام این فضاها را به یکباره تخلیه کنیم . به اضافه ی اینکه اصلاً علتی که ایجاد شده به دلیل واکنش یا عکس العمل به یک ماده ی خارجی در بیرون است . ما عیب ساختمانی داخل بینی را درمان می کنیم و راه تنفس بینی را باز می کنیم . اگر آن عکس العمل به محیط بیرون تکرار شود بعد از یک مدت مجدد پولیپ بینی ایجاد می شود. اما هرچقدر پولیپ بینی بهتر عمل شود میزان عود بعد از درمان جراحی کمتر می شود . و مدت فاصله ی بین عمل بینی خیلی بیشتر می شد . عود مجدد پولیپ بینی بستگی به سرشت بدن است . پولیپ بینی هم درمان جراحی دارد و هم ضرورت درمان جراحی برای پولیپ بینی وجود دارد و هم در مواردی نیاز نیست که عمل شود و یا حداقل مریض باید انتخاب کند.بیمار یا باید یک گرفتاری مزمن همیشگی را همراه با خود داشته باشد یا اینکه حداقل درمان جراحی می تواند قسمتی از مشکلات او را حل کند . یک مریضی که اصلاً از بینی خود تنفس نکند بویایی او نیز دچار مشکل می شود.

برای مطالعه "درمان پولیپ بینی" و "درمان پولیپ بینی با لیزر "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است