تشخیص و درمان هماتوم تیغه بینی

راه تشخیص هماتوم تیغه بینی

معمولاً تشخیص هماتوم سپتوم با معاینه بالینی براحتی امکان پذیر است. انسداد بینی اصلی ترین علامت است امّــا غالباً علائم وارد شدن ضربه به بینی مثل کبودی و تورم بینی نیز وجود دارند. ممکن است لمس بینی دردناک باشد. در معاینه داخل بینی در داخل یک یا هر دو حفرۀ بینی یک برجستگی دیده می شود که مسیر بینی را مسدود کرده است. اگر با گوش پاک کن این برجستگی را لمس کنیم نرم است و فرو می رود. چنانچه هماتوم به آبسه تبدیل شده باشد لمس بینی دردناک خواهد بود.

درمان هماتوم تیغه بینی

درمان هماتوم سپتوم جزء موارد اورژانس رشتۀ گوش و حلق و بینی است. برای پیشگیری از آسیب دائمی غضروف تیغۀ بینی، هماتوم باید در اولین فرصت تخلیه شود. بدین منظورکافی است از داخل بینی برشی بر روی برجستگی وارد کرده و لختۀ خونی که در زیر آن قرار دارد را خارج کنیم. بعد از خارج کردن لخته لازم است داخل بینی تامپون شود. تامپون مثل یک پانسمان فشاری عمل کرده و از تجمع مجدد خون در زیر مخاط جلوگیری می نماید. پس از گذشت ۴۸ ساعت می توان تامپون بینی را خارج کرد.

تخلیه هماتوم سپتوم با بی حسی موضعی و درمطب قابل انجام است.

با توجه به عوارض جدی هماتوم سپتوم لازم است که از پیدایش این عوارض جلوگیری کنیم. هر چند در مواردی نمی توان از وارد آمدن ضربه به بینی اجتناب کرد امّـــا چنانچه ضربه ای به بینی شما وارد آید بویژه اگر با گرفتگی تنفسی همراه شود لازم است در اولین فرصت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است