تشخیص و درمان گرفتگی بینی

تشخیص گرفتگی بینی

مهم ترین راه تشخیص گرفتگی بینی ، بعد از گرفتن تاریخچه بیماری و اینکه بیمار چه موقع دچار گرفتگی بینی شده و شدت گرفتگی بینی چقدر بوده، معاینه بیمار توسط پزشک می باشد که در اغلب موارد از طریق معاینه داخل بینی، علت گرفتگی بینی مشخص می شود.

برای تشخیص دقیق گرفتگی بینی نیاز به معاینه کل مسیر تنفس بینی با آندوسکوپ است و هر عاملی مانند انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک‌های بینی یا پولیپ بینی می‌تواند موجب گرفتگی بینی شود.

در تشخیص گرفتگی بینی تست‌هایی مانند راینومتریک نیز که مقاومت مسیر بینی و قطر آن را اندازه‌گیری می‌کند، برای تشخیص گرفتگی بینی و به دنبال آن درمان گرفتگی بینی مهم است.

از راه های تشخیصی غیربالینی و پاراکلینیکی می توان به رادیوگرافی، عکس برداری ساده، سی تی اسکن و MRI اشاره نمود و در مواقعی که ضایعه مشکوک باشد، نمونه برداری ضرورت دارد.

درمان گرفتگی بینی

بیش از ۹۰ درصد انسدادهای بینی بر اثر آلرژی حاد و مزمن، سینوزیت، پولیپ بینی، بزرگی شاخک بینی و انحراف تیغه بینی به وجود می‌آید. لذا درمان گرفتگی بینی بر حسب علت آن متغیر است، به طوری که بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن و پولیپ بینی، در صورت جواب ندادن به دارو، باید جراحی آندوسکوپی شوند.

بیماران مبتلا به انحراف تیغه بینی با جراحی اصلاح می‌شوند و افرادی که آلرژی دارند دارو دریافت می‌کنند.

همچنین درمان بزرگی شاخک‌های بینی، با دارو و در نهایت جراحی درمان‌پذیر است.

گرفتگی بینی در هر سنی باید درمان شود، در بچه‌ها شایع‌ترین علت آن بزرگی لوزه سوم است که با جراحی قابل درمان است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است