تفاوت سینوزیت و سرماخوردگی

تفاوت سینوزیت و سرماخوردگی :

سرماخوردگی با سینوزیت فرق دارد .

فصل سرما  و طبیعتا بروز بیماری‌های مرتبط با این فصل که عبارت است از : " سرفه، سردرد، تب، عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی ،  گلودرد و خلاصه علائم سرماخوردگی را در فصل سرما  می‌بینیم.

 شاید هم یکی از ما گرفتار همین علائم شده باشیم، اما آیا واقعا به همین سادگی می توان آن را سرماخوردگی نامید؟ بهتر است کمی محتاط باشیم و در تشخیص یک بیماری با چنین علائمی، عجولانه قضاوت نکنیم. دلیلش هم واضح است؛ علائم سرماخوردگی و سینوزیت در موارد بسیاری مشابهند. درست است که یک سرماخوردگی ساده ممکن است به التهاب و عفونت سینوس ها یا همان سینوزیت منجر شود، اما این دو بیماری سرماخوردگی  و سینوزیت  کاملا متمایز است و هریک شیوه های درمانی مختص به خود را دارد.

سرماخوردگی معمولی یک عفونت ویروسی در ناحیه تنفسی فوقانی است. علائم سرماخوردگی معمولا بتدریج طی یک یا دو روز خود را نشان می دهد، در روزهای سوم و چهارم به شدیدترین حالت خود می رسد و پس از آن تقریبا در روز پنجم یا هفتم آرام آرام مرتفع می شود.

علائم سرماخوردگی :

گرفتگی بینی ، احساس ناخوشی، آبریزش مکرر بینی ، عطسه ، گلودر د، ریختن اخلاط  بینی  به حلق و تب که در سرماخوردگی بزرگسالان رایج نیست، اما کودکان ممکن است هنگام سرماخوردگی تب کنند.

سرماخوردگی ممکن است با سرفه و سردرد نیز همراه باشد. چه سرماخوردگی را درمان کنید چه آن را به حال خود رها کنید، در افراد مختلف حدود ۳ روز تا یک هفته طول می کشد و پس از طی این دوره  ، سرماخوردگی آنان رفع خواهد شد.

درمان سرماخوردگی :

برای درمان سرماخوردگی باید از خودتان مراقبت کنید و مایعات فراوان بنوشید تا آب بدنتان  افزایش  یابد. این کار کمک قابل توجهی به خروج عفونت  از بدن شما می کند، زیرا سبب مرطوب شدن مخاط بینی  و روان شدن ترشحات مخاطی  بینی در ناحیه عفونت خواهد شد. سوپ مرغ را هم حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید.

در کنار این موارد، اگر به پزشک مراجعه کنید، ممکن است برایتان داروهایی تجویز کند تا طی این مدت عوارض آزاردهنده بیماری مانند آب ریزش مکرر بینی، سردرد، سرفه و... را تا حدی کاهش دهد و تحمل آنها راحت تر شود.

گاهی سرما ممکن است وارد سینوس ها شود و آنها را ملتهب کند که در این حالت از به جریان افتادن ترشحات مخاطی جلوگیری خواهد کرد. این سرماخوردگی درواقع ممکن است به عفونت سینوس تبدیل شود.

چگونگی تشخیص تبدیل سرماخوردگی به سینوزیت :

اگر پس از گذشت دو یا سه روز از بروز سرماخوردگی، حالتان بدتر شد یا رنگ ترشحات بینی تان به سبز یا زرد گرایید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علائم بیماری را بررسی کند. به احتمال بسیار زیاد باید سینوس هایتان چرک کرده باشد.»

برای مطالعه " علائم عفونت سینوس " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است