تنفس دهانی در کودکان

شایع ترین مشکل گوش، گلو و بینی در کودکان تنفس دهانی است که والدین آنها بویژه در سنین بین ۲ تا ۵ سال از بازماندن دهان فرزندان در هنگام خواب شب و تنفس دهانی شکایت دارند. تنفس دهانی کودکان می تواند به علت انسداد بینی باشد.

تنفس از راه بینی به روند رشدی فک و صورت کمک می‌کند. رشد طبیعی فک و صورت می‌تواند در سلامت کودک بسیار مهم باشد، چون در فرآیند تنفس و تغذیه فرد در زندگی آتی بسیار موثر است. اگر کودک به صورت طبیعی از راه بینی نفس بکشد، سینوس‌های فکی نیز به صورت طبیعی رشد می‌کنند و این رشد طبیعی به صورت غیرمستقیم در رشد فک و صورت کودک و شکل گرفتن حالات صورت او موثر است.

اگر کودک به جای تنفس با بینی، از راه دهان تنفس کند، مشکلاتی برای دهان و لثه او ایجاد خواهد شد. خشکی مداوم دهان و لثه‌ها، مشکلات لثه و تنگی فک بالا از عوارض مهم تنفس دهانی است که می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز ناهنجاری‌های فکی دندانی برای کودک و نیاز به انجام ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ها در آینده باشد.

علت تنفس دهانی در کودکان بسته بودن راه هوایی بینی است که منشاء آن می تواند انحراف بینی، پولیپ های بینی و یا وجود لوزه های بزرگ باشد و نشانه آن باز ماندن دهان بیمار به خصوص هنگام خواب است؛ درمان تنفس دهانی  نیز جراحی با هدف رفع علت اولیه است. در صورت به تعویق انداختن درمان تنفس دهانی در کودکان علاوه بر علائم فوق و تو دماغی حرف زدن، تنگی فکین و نیز دراز شدن صورت به دلیل پائین افتادن زبان برای ایجاد راه هوایی از طریق دهان است.

هم چنین مشکل تنفس دهانی می‌تواند سبب ناهنجاری در عادات خواب شده و روی بازده تحصیلی کودکان تاثیر منفی بگذارد.بسیاری از این کودکان با مشکل تنفس دهانی به اشتباه به بیش فعالی یا ابتلا به اختلال نقص توجه متهم می‌شوند.

بعلاوه مشکل تنفس دهانی می‌تواند سبب تمرکز ضعیف اکسیژن در خون شود که نتیجه آن فشار خون بالا، مشکلات قلبی، وقفه تنفسی خواب و سایر مشکلات پزشکی است. کودکان مبتلا به عارضه تنفس دهانی اغلب خواب مناسبی ندارند و در طول روز خسته و بی حال هستند. رشد فیزیکی کودکانی که تنفس دهانی دارند ،تا حدودی دچار اختلال می شود و در نتیجه قد و جسم نحیف تری پیدا می کنند .

تنفس دهانی می‌تواند سبب بروز مشکلات رفتاری شود. با درمانهای دارویی و یا جراحی مشکل تنفس دهانی قابل معالجه است.

برای مطالعه " درمان تنفس دهانی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است