تورم بینی بعد از عمل جراحی

عمل‌هایی که در آن‌ها استخوان بینی دستکاری شود منجر به بروز ورم و کبودی بینی می‌شوند. طبیعی است که به دنبال وارد آمدن ضربه‌ای به قسمتی از بدن، ناحیه مضروب تا چند روز متورم خواهد بود. این تورم در حقیقت یک واکنش التهابی برای ترمیم ناحیه آسیب‌دیده است البته به کار بردن یک سری نکات قبل از جراحی بینی می تواند در به حداقل رساندن ورم بعد از عمل جراحی بینی کمک کند.سوالی که برای بسیاری از شما ممکن است مطرح باشد این است که وقتی تورم سایر قسمت‌های بدن چند روز تا حداکثر چند هفته طول می‌کشد چرا ورم بینی بعد از عمل جراحی چند ماه به درازا می‌انجامد؟ باید گفت که قسمتی از ورم بینی عمل شده ناشی از پروسه التهابی فوق‌الذکر است و در این مورد نیز مثل سایر قسمت‌های بدن تورم بینی بعد از عمل جراحی در مدت ۲ تا ۳ هفته برطرف می‌شود اما بخش دیگری از تورم بینی بعد از عمل جراحی «ورم کاذب» است که برای برطرف شدن آن مدت زمان زیادتری باید صبر کنیم. علت این تورم کاذب بینی بعد از عمل جراحی ، اضافه بودن نسج نرم بینی نسبت به بافت سخت اسکلت بینی؛ یعنی غضروف و استخوان است. به طور معمول در طی عمل جراحی بینی بسته به وضعیت بینی مقداری از استخوان و غضروف ممکن است برداشته شود در صورتی‌که از نسج نرم بینی؛ یعنی از پوست و نسج زیر پوستی نباید برداشته شود، زیرا بعد از عمل جراحی بینی ، پوست بینی برای قسمت استخوانی-غضروفی بینی اضافه است که به آن «ورم کاذب» می‌گوییم. خوشبختانه پوست خاصیت ارتجاعی دارد، یعنی با گذشت زمان کم‌کم جمع می‌شود و به تدریج به طور کامل روی اسکلت زیرینش می‌نشیند.

هر چقدر که بینی قبل از عمل جراحی بزرگ‌تر باشد مقداری که باید از استخوان و غضروف بینی برداشته شود، بیشتر است و در نتیجه تورم کاذب بینی بعد از عمل جراحی بیشتر خواهد بود. همچنین هر چقدر پوست ضخیم‌تر باشد قابلیت ارتجاعی آن کمتراست تورم بینی بعد از عمل جراحی مدت زیادتری طول می‌کشد تا برطرف شود.

در مواردی جراحان بینی از آمپول‌های کورتیکواستروئیدی برای کاهش تورم و خشکی بینی بعد از عمل جراحی استفاده می‌کنند.

نظرات جراحان مختلف برای تزریق کورتون به بینی نیز مثل بسیاری دیگر از اقدامات بعد از عمل یکسان نیست. تعدادی از جراحان به طور روتین برای همه کسانی که عمل کرده‌اند از آمپول استفاده می‌کنند و تعدادی دیگر هیچ‌گاه از این دارو استفاده نمی‌کنند. همچنین بعضی دیگر نه به طور روتین، بلکه در مواردی که تورم بینی بعد از عمل جراحی زیاد باشد و پس از گذشتن زمان مورد نظر، تورم بینی بعد از عمل جراحی برطرف نشود از تزریق آمپول کمک می‌گیرم.

از عوارض نادر تزریق کورتیکواستروئید به بینی می‌توان به نازک شدن پوست ناحیه تزریق اشاره کرد که این امر ممکن است باعث براق شدن پوست بینی شود.البته برای تزریق به بینی از شکل رقیق شده دارو استفاده می‌کنیم که در این صورت میزان دارو در شکل رقیق شده آن به حدی نیست که جای نگرانی داشته باشد.

برای مطالعه " مراقبت های بعد از جراحی بینی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است