تومورهای بینی و سینوس(استئوما)

تومور استئوما یک تومور استخوانی خوش خیم و شایع در بینی و سینوسهای پارانازال است.

تنها در صورتی که وجود تومور استخوانی استئوما بینی و سینوس در ظاهر بینی بیمار مبتلا به تومور بینی و سینوس تغییر شکل ایجاد کرده باشد نیاز به برداشت احساس می‌شود در غیراین صورت توده‌های استئوما بینی و سینوس، خوش خیم هستند و هیچ گونه علائمی ایجاد نمی‌کنند و نیاز به عمل جراحی ندارند.

علائم تومورهای استئوما بینی و سینوس

اکثر تومورهای استئوما بینی و سینوس بدون علامت هستند اما اگر تومور استئوما بینی و سینوس علامت دار باشد بیمار از سردرد و گرفتگی بینی رنج می‌برد و پزشک متخصص بعد از گرفتن عکس وجود تومورهای استئوما بینی و سینوس را تایید می‌کند. البته در بیشتر موارد علائمی که بیمار اظهار داشته هیچ رابطه‌ای با تومورهای استئوما بینی و سینوس ندارد.

نسبت ابتلا به تومورهای استئوما بینی و سینوس در هر دو جنس تقریبا برابر است و در سنین بلوغ و با افزایش سن، رشد تومورهای استئوما بینی و سینوس نیز افزایش می‌یابد و هنگامی که فرد به قد و وزن طبیعی خود برسد، توموراستئوما بینی و سینوس در همان اندازه می‌ماند و به صورت تدریجی رشد می‌کند که نیاز به برداشت آن نیست مگر اینکه رشد توموراستئوما بینی و سینوس سریع شود و یا در نواحی مختلف خوردگی به وجود آورد.

تشخیص و درمان تومورهای استئوما

چنانچه وجود تومورهای استئوما در مجاری سینوسها مشکل به وجود آورد نیازمند اقدامات خاص جراحی است، اگر اندازه تومورهای استئوما به نحوی بزرگ شود که در قسمتهای مختلف کره چشم رشد کند احتمال ایجاد مشکل وجود دارد و در این صورت ممکن است عوارض چشمی نیز مشاهده شود که با عمل جراحی و برداشتن تومور استئوما مشکل برطرف می شود. تشخیص تومورهای استئوما بینی و سینوس با رادیولوژی ساده است و در صورت وجود ا تومورهای استئوما بینی و سینوس سی تی اسکن آن را تائید می‌کند در صورتی که تومور استئوما در داخل سینوسها باشد بهترین کاری که انجام می‌شود درمان جراحی تومور استئوما با آندوسکوپیک است. به هر حال تومور استئوما خوش خیم است و اما نباید علائم تومور استئوما را نادیده گرفت و در صورت بروز علائم تومور استئوما باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمود.

برای آشنایی با درمان تومورهای بینی و سینوس ها و تومور ﺳــﻴﻨﻮسﻫــﺎی ﭘﺎراﻧــﺎزال و تومور ﻓﻴﺒﺮﻭﻫﻴﺴﺘﻴﻮﺳﻴﺘﻮﻡ  لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است