تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی یک دیواره عمودی که داخل بینی را به دو حفره تقسیم می کند این دیواره یا تیغه بینی از دو غضروف در جلو و یک قسمت  استخوانی نازک در عقب ساخته شده است .حفرات بینی و تیغه بینی به وسیله بافت مخاطی پوشیده شده اند .

به منظور ساده سازی آناتومی بینی را می توان به صورت یک مثلث ترسیم کرد که تیغه بینی از قسمت راس مثلث به پایین کشیده می شود .

انحراف تیغه بینی

هنگام تولد تیغه بینی معمولا مستقیم قرار دارد ولی با بالا رفتن سن تیغه بینی تمایل دارد که به یک طرف (چپ یا راست)منحرف شود و یا حالت نا منظم به خود بگیرد .

اغلب هیچ گونه سابقه ای از آسیب یا تروما وجود ندارد در تعدادی از بزرگسالان تیغه بینی جایگاه خط وسط خود را بدون هیچ گونه آسیب از دست داده و انحراف پیدا می کند و این در حالی است که هیچ گونه سابقه ضربه یا تروما در تیغه بینی وجود ندارد در تعداد کمی از بزرگسالان تیغه بینی مستقیم و بدون انحراف بینی است بعضی مواقع انحراف تیغه بینی ناشی از آسیب و ضرباتی است که در هنگام زایمان  به بینی وارد می شود .در دوران کودکی یا بزرگسالی ضربه و تروما عامل اصلی در انحراف تیغه بینی است.

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یک عملی است به منظور اصلاح نا هنجاری های تیغه بینی که به شیوه مختلفی قابل انجام است هدف اصلی جراحی انحراف تیغه بینی اصلاح تنفس می باشد در بعضی مواقع به منظور درمان  ضایعات و پولیپ تومور و یا خونریزی بینی و همچنین معاینه کامل داخل بینی که چاره ای جز ایجاد فضای داخل بینی جهت دسترسی و رویت کامل ضایعات نیست از سپتوپلاستی به عنوان درمان و جهت دید کافی استفاده می شود .

جراحی انحراف تیغه بینی می تواند با بیهوشی عمومی یا بی حسی عمومی انجام گیرد زمان عمل جراحی انحراف تیغه بینی معمولا کمتر از یک ساعت می باشد برش جراحی کوچکی در داخل بینی داده می شود .بافت مخاطی پوشاننده تیغه از غضروف و استخوان جدا می گردد . قسمت انحراف یافته برداشته یا اصلاح نموده سپس در جای خود قرار می دهند .مجددا بافت مخاطی را به جای خود باز می گردانند . تامپون در بینی به مدت چند روز داخل بینی گذاشته می شود .هیچ گونه تغییری در ساختمان داخل بینی و یا تورم دور چشم بعد از جراحی انحراف تیغه بینی دیده نخواهد شد .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است