جراحی بینی با لیزر

جراحی پلاستیک بینی، و به طور کلی جراحی‌های زیبایی، در تمام دنیا شیوع دارد. که ممکن است در بعضی کشورها شیوعش بیشتر باشد و در بعضی‌ها کمتر. ولی به هر حال،‌ متقاضیان جراحی‌های زیبایی در سطح دنیا زیادند.

در مورد جراحی لیزر بینی که این روزها نسبتا مُد شده. و از تفاوت‌هایش با جراحی‌های مرسوم بینی باید گفت: امروزه روشهای جراحی بینی دارد به سمتی پیش می‌رود که صدمات بافتی به حداقل برسد و جراحی بینی، با خونریزی کمتر و آسیب‌های بافتی کمتر به انجام برسد اما آن چیزی که در نت

یجه نهایی بینی جراحی شده تاثیر می‌گذارد، عواملی مانند : دانش، مهارت، تجربه و هنر جراح است. ابزار در اینجا نقش کلیدی ندارد. این که در جراحی بینی از لیزر استفاده بشود یا نشود، چندان تعیین‌کننده نیست. ممکن است در جراحی بینی با لیزر ، خونریزی حین عمل و تورم بعد از عمل بینی کمتر شود اما در نتیجه نهایی، همان عواملی ذکر شده، موثرترند.

در عمل بینی باید گفت که جراحی بینی با لیزر چیز جدیدی نیست. منتها به غیر از لیزر، امکانات دیگری هم در اتاق عمل وجود دارد که بر حسب ضرورت، گاهی از آنها استفاده می‌شود. جراحی بینی با لیزر امروزه یک چیز خیلی معمولی است و ما از روشهای این چنینی معمولا در مواقعی استفاده می‌کنیم که بیمارمان مشکلات داخل بینی داشته باشد، مثلا بزرگی شاخکهای بینی، پولیپ و سینوزیت مزمن. در چنین مواردی، استفاده از آندوسکوپ و جراحی بینی با لیزر می‌تواند به بیمار کمک کند تا بعد از عمل، تنفس بهتری داشته باشد. تحقیقات و تجربیات داخلی جراحان ما در زمینه شیوه‌های مدرن جراحی، بسیار زیاد است و بسیار هم ارزشمند است.

و باید گفت جراحی کوچک کردن بینی با لیزر حقیقت ندارد، یعنی نمی توان گفت که جراحی بینی با لیزر یک روش خاص در عمل زیبایی بینی محسوب می شود و در حقیقت لیزر در جراحی بینی به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرد ،البته گاهی اوقات همانطور که گفته شد برای داخل بینی از لیزر استفاده می شود اما عمل لیزری بینی حقیقت ندارد .

از لیزر تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود. منظور از عمل بینی با لیزر این است که خونریزی بعد از عمل کم باشد یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نشود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک جراحی موفق بینی هستند، بعلاوه این مسئله که لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. باید توجه داشت که در عمل زیبایی به‌هرحال باید استخوان را شکست و غضروف‌ها را برداشت، تا بینی شکل مناسبی متناسب با چهره بیمار و اهداف جراحی پیدا کند.

لیزرهای پُرتوان، در از بین بردن ضایعات توموری، برداشتن لوزه، استفاده در بیماری سینوزیت، از بین بردن پولیپ‌ها و از بین بردن ضایعات داخل تراشه و حنجره کاربرد دارد و به دلیل ضایعات کمتر و دقت کار بیشتر، نسبت به تیغ و ابزارهای دیگر مزیت دارد.

لیزرهای کم توان نیز در از بین بردن ضایعات التهابی با افزایش سرعت ترمیم ضایعات و کاهش زمان بهبودی، بسیار در گوش، حلق و بینی کاربرد دارند.

مهم ترین کاربرد لیزر در تشخیص تومورهای سرطانی است که با استفاده از آن، از نمونه برداری‌های بی‌ مورد در ناحیه ی سرطانی جلوگیری می‌ شود.