جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

جراحی زیبایی‌ گوش یا اتوپلاستی ، بمنظور رفع بدشکلی های لاله گوش انجام میشود. در برخی‌ موارد عمل زیبایی گوش برای بازسازی انجام میشود مثلا اگر به علت حادثه یا برداشتن تومور قسمتی‌ یا تمام لاله گوش برداشته شود.

اولین بار جراحی‌های لالهٔ گوش توسط جراح هندی سوشروتا در ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شد. جراحی برای درست کردن گوش‌های برجسته از قرن ۱۹ شروع شد و روش‌های گوناگونی تاکنون ابداع شده است.

نقائص گوش به اشکال مختلف خود را نشان می دهد  که مهم ترین و شایع ترین حالت آن این است که گوش ها به دلایل ژنتیکی یا رشد ناکافی به عقب نرفته و به ظاهر بزرگ هستند در صورتی که این گوش ها معمولا اندازه طبیعی دارند. به این حالت در اصطلاح بلبله گوش یا گوش های برجسته می گویند.این حالت غیر عادی بوده و متناسب سر و صورت نخواهد بود و هماهنگی لازم را ندارد.

این مشکلات را می توان با عمل جراحی زیبایی گوش و تغییراتی در غضروف گوش اصلاح کرد و به حالت طبیعی برگرداند.

اتوپلاستی گوش برای انواع مشکلات ظاهری گوش ها مثل گوش بزرگ صورت می گیرد :

اتوپلاستی جهت گوش هایی که حالت برجسته به خود گرفته و در جای طبیعی خود قرار نگرفته اند و جلوتر و برجسته تر دیده می شوند که این حالت ممکن است در یک یا هر دو گوش دیده شود.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی جهت رفع حالت عدم تقارن و نامساوی بودن اندازه گوش هاست.

اتوپلاستی جهت رفع مشکل در دسته ای از افراد هم هستند که به طور مادرزاداری لاله گوش در آن ها شکل نگرفته است که در مجرای گوش و شنوایی دچار نقص می شوند.

افرادی هستند که که نقص را به صورت اکتسابی بدست می آورند مثلا در اثر ضربه خوردن یا سوختگی آسیب دیده اند یا کنده شده ان یا به دلیل استفاده از گوشواره های سنگین نرمه گوششان پاره شده است.

جراحی زیبایی گوش به صورت بی حسی موضعی ، نیمه بی هوشی و بی هوشی کامل قابل انجام است.

در جراحی زیبایی‌ گوش مهمترین و شایعترین مورد برجسته بودن لاله گوش است که به آن گوش خفاشی هم میگویند. گاهی اوقات ایرادات دیگری همچون نامساوی بودن دو گوش یا گوش‌های بزرگ وجود دارد.

حدود ۵% مردم گوش‌های برجسته دارند که ۶۰% آنان سابقه فامیلی مثبت دارند. خوشبختانه این مساله هیچ ارتباطی‌ با داخل گوش و التهاب گوش  ندارد و فرد ایرادی از نظر شنوأیی ندارد.

بافت مهم درلاله گوش غضروف است که به آن استحکام میبخشد وروی آنرا پوستی نازک می پوشاند. اشکالات این غضروف باعث عمده ناهنجاری گوش هاست.

شاید هیچ خصوصیت دیگری در صورت به اندازه گوش‌های برجسته جلب توجه نکند. برخلاف ایرادات دیگر مثل بدشکلی‌های بینی‌اینجا بچه‌ها مورد اصلی‌ هستند. این کودکان تا سنّ ۵-۶ سالگی مشکل زیادی ندارند ولی‌ از زمانی‌ که وارد مدرسه میشوند مورد تمسخر بچه‌های دیگر قرار میگیرند. لقب‌هایی‌ چون گوش خفاشی یا بادبزنی یا میکی ماوس باعث ناراحتی‌ و از دست رفتن اعتماد بنفس این کودکان میشود. به همین دلیل مهمترین کاندیدای جراحی پلاستیک گوش (اتوپلاستی)هستند.

بزرگسالان هم ممکن است خواهان عمل اتوپلاستی شوند. برجستگی بیش از حد، بزرگی و یا غیر همگون بودن دو لاله گوش از دلایلیست که بالغین را تشویق به جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی می‌کند.

به دو دلیل بهتر است عمل جراحی گوش در سنین پایینتر انجام شود یکی‌ به علت اثرت روانی‌ این ناهنجاریست که هر چه بیشتر بگذرد فرد را بیشتر آزرده مکیند.دلیل دوم اینست که با افزایش سنّ غضروفها سفت تر شده و جراحی اتوپلاستی را مشکل تر میکنند.

چه کسانی‌ برای جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) مناسبند؟

همانطور که ذکر شد کودکان با گوش‌های برجسته مهمترین کاندیدهای جراحی زیبایی گوش هستند.رشد لاله گوش در سنّ ۵-۶ سالگی کامل میشود و اتفاقا این سنی است که کودک آماده رفتن به مدرسه میشود، بنابرین این زمان بهترین موقع جراحی اتوپلاستی است. اولیائ کودک کاملا باید در جریان جراحی زیبایی گوش و مسائل آن قرار بگیرند. به آنها باید اطمینان کافی‌ داده شود که نتیجه عمل اتوپلاستی معمولا بسیار خوب است و تاثیرات مثبت فراوانی‌ بر روحیه فرزندشان دارد .

افراد بزرگسال بایداز سلامت جسمی‌ و روانی مناسب برخوردار باشند. درک صحیح و داشتن انتظارات معقول از جراحی زیبایی گوش از نکات مهم است . آنها باید بدانند که غضروف لاله گوش آنانب ه نرمی کودکان نیست، و ممکن است که نتیجه اتوپلاستی به اندازهٔ خردسالان مطلوب نباشد ولی‌ تقریبا در تمامی‌ موارد تغیرات بهحدی است که رضایت افرادی که انتظارات معقول دارند را برآورده مینماید.

روش جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

به این صورت است که اتوپلاستی از پشت گوش شروع می شود و پشت لاله گوش برش می خورد. به این صورت که یک باریکه نازک از پوست پشت گوش برداشته می شود و برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش و دادن حالت طبیعی به گوش ، قسمتی از غضروف پشت تراشیده می شود و با کمک بخیه ها دائمی و ایجاد چند چین کوچک در جراحی زیبایی گوش ، گوش حالت عادی پیدا می کند . جای بخیه هم پنهان می ماند و قابل رویت نیست.

جراحی زیبایی گوش عمل سنگینی نیست اما بهتر است که توسط متخصصین این کار که مهارت کافی دارند انجام شود. زیرا ممکن است اتوپلاستی ایجاد مشکلاتی کند مثلا نداشتن حالت متقارن و طبیعی یا اینکه بعد از تراشیدن غضروف ، پشت گوش حالت برجسته  پیدا کند.

جراحی زیبایی گوش درکودکان باید تحت بیهوشی کامل ولی‌ در بالغین با استفاده از بیحسی موضعی و داروهای آرام بخش انجام میشود.

برای رفع برجستگی برشی در پشت گوش و درست در محل اتصال به سر داده میشود.روشهای مختلفی‌ وجود دارد،ممکن است برش روی غضروف داده شده یا قسمتی‌ ازآن برداشته شود. در روش دیگر از اتوپلاستی با استفاده از نخ‌های مخصوص، غضروف لاله گوش به سمت عقب کشیدهشده و در محل مناسب محکم میشود. آنگاه قسمتی‌ از پوست برداشته شده و محل برش اتوپلاستی دوخته میشود.

عمل جراحی زیبایی گوش حدوداً ۱.۵ تا ۲ ساعت طول میکشد و معمولا بیمار همان روز عمل اتوپلاستی مرخص میشود.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

یک پانسمان نرم تا ۷ روز بعد از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) روی دو گوش به شکل هدبند گذاشته میشود که باید آنرا تحمل کرد. پس از آن می‌توان استحمام کرد.

بمدت چند هفته بعد از جراحی زیبایی گوش نباید روی گوشها خوابید.

درد گوش بعد از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) در برخی موارد ممکن است کمی‌ زیاد باشد که با مسکن‌های قویتر بهبود می‌یابد.

در موارد کمی‌ عفونت در محل جراحی اتوپلاستی ایجاد میشود که باید بطور جدی داپرمان شود.

مواردی از عدم تقارن بین دو گوش دیده میشود که فقط در تعداد اندکی‌ نیاز به جراحی زیبایی گوش مجدد است.

هزینه

معمولا هزینه اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)، بسته به میزان گستردگی عمل، تخصص جراح و طول مدت بهبودی دارد. شما می‌توانید از جراح و شرکت بیمه خود در مورد درصد پوشش بیمه برای این نوع جراحی، اطلاعات لازم را کسب کنید

۰ Comments