جراحی لوزه های کامی

لوزه ها قسمتی از سیستم لنفاوی بدن هستند که در همکاری با بقیه اعضا در سیستم دفاعی بدن نقش ایفا میکنند. فارغ از اینکه نقش لوزه ها در سیستم دفاعی چه اندازه است، آنچه مهم است این واقعیت است که برداشتن لوزه ها باعث نقص در سیستم ایمنی نخواهد شد و بقیه اجزای این سیستم به طور جبرانی نبود لوزه ها را پوشش میدهند.

لوزه های کامی

لوزه های کامی در صورت بزرگ شدن سبب خرخر شبانه و انسداد راه هوایی میشود که لوزه های کامی در کودکان میتواند سبب اختلال رشد جسمی وکاهش ضریب هوشی شود. خرخر کودکان ناشی از بزرگی لوزه های کامی را باید جدی گرفت.

بیماری از لوزه های کامی سبب گلودرد مکرر ،روماتیسم قلبی،آبسه گردنی،بوی بد دهان و ... می شود. درحالی که بیماری لوزه در بچه ها عمدتا با بزرگی لوزه های کامی همراه است این امر در بزرگسالان ممکن است با بزرگی یا کوچک بودن لوزه های کامی همراه باشد.

جراحی لوزه های کامی

برداشتن لوزه های کامی از داخل دهان و بدون برش پوستی انجام میشود. در ایران از راههای مختلفی برای برش جراحی استفاده میشود که شامل ابزار سنتی جراحی، کوتر، رادیو فرکوئنسی و کابلیشن است که هیچ کدام ارجحیت خاصی نسبت به دیگری ندارد. در بعضی مکاتب تراشیدن قسمتی از لوزه های کامی در بچه ها به جای برداشتن کامل لوزه های کامی برای بهبود سریعتر و درد کمتر پیشنهاد شده که در این صورت از رادیوفرکوئنسی یا کابلیشن استفاده میشود. ایراد این کار احتمال عود مجدد بیماری است.

مراقبت های بعد از جراحی لوزه های کامی

برداشتن لوزه های کامی به تنهایی پرهیز غذایی نیاز ندارد. دربرداشتن لوزه های کامی استفاده از غذاهای نرم ومایعات در چند روز اول بعد از جراحی لوزه های کامی ضروری است.پرهیز از غذاهای محرک نیز بعد از جراحی لوزه های کامی توصیه میشود.

در صورت مشاهده خونریزی بعد از جراحی لوزه های کامی نیاز است که فورا به پزشک و جراح خود مراجعه فرمائید .

در جراحی لوزه های کامی باورهای غلطی در بین دسته ای از مردم رایج است که این افکار غلط عبارتند از: ضعیف شدن بدن، افزایش سرماخودگی، ناباروری، ورود عفونت به خون، از بین رفتن پاسخهای هشدار دهنده بدن و ...

جراحی لوزه های کامی به خصوص در کودکان اثری باور نکردنی در بهبود کیفیت زندگی کودک وخانواده او دارد.

برای مطالعه" عفونت لوزه ها " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است