جراحی مجدد بینی یا ترمیم بینی

زمان مناسب جراحی مجدد بینی یا ترمیم بینی :

با توجه به اینکه روند ترمیم بینی  بعد از جراحی بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می رسد بهتر است اگر نیاز به اقدام عمل مجدد بینی باشد . این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود.هر چند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن تورم  بینی ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زود هنگام هنوز خود را نشان نداده است. جراحی زود هنگام از آنجاییکه در حالی انجام میگیرد که روند ترمیم بینی همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خونرسانی پوست و اختلال در ترمیم  بینی می شود ، میتواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .

البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی بینی  قبل از یکسال نیز امکان پذیر است مانند مواردی که پره های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد این اقدامات را می توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد.یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان های بینی است. بنابر این بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه از جراحی مجدد بینی قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

افراد کاندید جراحی مجدد بینی :

از نظر سلامت عمومی ، بیماران جوان فاقد مشکلات پزشکی به خصوص دیابت برای جراحی مجدد  بینی  مناسب هستند.استعمال دخانیات بر روند ترمیم اثر منفی دارد لذا بهتر است قبل از انجام جراحی مجدد با توجه به حساسیت و اهمیت ترمیم در عمل دوم مصرف سیگار و قلیان قطع شود.بیماری که اشراف کامل بر مشکلات بینی خود دارد و محدودیت و شرایط ترمیم را درک می کند و توقع منطقی از نتیجه جراحی مجدد بینی  خود داشته باشد اغلب از نتیجه جراحی ترمیمی بینی  راضی است.

 اقدامات لازم  قبل از جراحی مجدد بینی :

* گرفتن  عکس جهت آنالیز بینی  قبل از عمل لازم است.منتهی ممکن است بر حسب صلاح دید جراح این اقدام در مطب یا در عکاسی (مشابه آنچه در عمل اول بینی انجام داده اید) انجام شود.در مواردیکه اختلالات تنفسی نیز وجود دارد ممکن است انجام سی تی اسکن از بینی و سینوس ها و یا آندوسکوپی بینی و سینوس ها جهت تکمیل اطلاعات تشخیصی انجام شود.

* در صورتیکه جراحی مجدد بینی  خود را به پزشکی غیر از جراح اول سپردید، هر چه جراح دوم اطلاعات بیشتری از عمل اول شما داشته باشد قدرت مانوور بیشتری در تصمیم گیری برای جراحی مجدد بینی شما خواهد داشت. لذا داشتن عکسهای قبل و بعد از عمل ودر صورت امکان دسترسی به جزییات شرح عمل هم کمک کننده است.

* در صورتیکه جهت جراحی مجدد نیاز به بیهوشی عمومی باشد ، انجام آزمایشات روتین قبل از عمل لازم است ولی در اقدامات کوچک که با بی حسی موضعی در مطب یا کلینیک انجام میگیرد نیازی به آزمایش خون نیست.

هزینه جراحی مجدد  بینی ؟؟؟

اگر با جراح اول خود جهت انجام عمل مجدد توافق کرده باشید با یکی از گزینه ها ی زیر مواجه خواهید شد:

* کلا بدون پرداخت هزینه پرداخت هزینه کلینیک توسط بیمار

* هزینه جراحی رایگان پرداخت هزینه کلینیک و جراحی توسط خود بیمار ولی در صورت انتخاب جراح دیگر معمول این است که هزینه جراحی مجدد بینی از پایه جراحی اولیه توسط همان جراح بالاتر است که بسته به شدت مشکلات بینی می تواند ۲-۳ برابر هزینه جراحی اولیه آن جراح باشد.