جراحی مجدد نوک بینی

یکی از پیچیده ترین قسمت های جراحی مجدد بینی را جراحی مجدد نوک بینی تشکیل می دهد. نوک بینی ساختمان پیچیده ای مرکب از پوست، بافت همبندی، عضلات و داربست غضروفی دارد. نسبت و میزان این بافت ها در افراد مختلف متفاوت و هر فرد، واجد ساختمان ویژه ای در نوک بینی خود است. بسیاری از جراحی های قبلی که به روش های قدیمی برداشت بافت ها انجام می شده اند، ارتباطات طبیعی این بافت ها را بر هم زده و بافت اسکار و فیبروز جایگزین بافت سالم بینی شده است.

تغییرات ساختاری شدید ناشی از عمل های بینی قبلی و همچنین پیچیدگی فرآیند التیام بافت های نرم نوک بینی، طی گذشت زمان، جراحی مجدد نوک بینی را به یکی از پر مشکل ترین قسمت های جراحی پلاستیک بینی تبدیل کرده است. جهت باریک کردن نوک بینی، در روش های سنتی قسمت هایی از غضروف نوک بینی را برمی داشتند تا حجم نوک بینی کاهش یابد.

در روش های جدید باریک کردن نوک بینی می توان نوک بینی را با نزدیک کردن بافت ها به یکدیگر و بدون برداشتن حتی یک میلی متر از بافت اصلاح کرد. در هر صورت، حین جراحی پلاستیک بینی، جراح باید دقت زیادی به خرج دهد تا این داربست غضروفی که وظیفه حمایت و نگهداری را بر عهده دارد، تضعیف نشود. بیش از اندازه برداشتن این غضروف ها در عمل جراحی بینی، منجر به تورفتگی بیش از حد نوک بینی و ایجاد چاله های عمیق در دوطرف نوک بینی می شود. اگر میزان برداشتن بافت باز هم بیشتر باشد، سبب افتادگی پره های بینی و بسته شدن سوراخ های بینی هنگام عمل دم خواهد شد. از طرفی برداشتن بیش از اندازه این بافت ها، موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و نمای بینی خوکی شکل می شود. در صورت بروز چنین مشکلاتی، گذشته از ظاهر نامتناسب بینی، در اکثر موارد تنفس از راه بینی نیز دچار اختلال است.

در جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح اشکالات پیش آمده ناشی از عمل های جراحی پیشین به مراتب دشوارتر از عمل جراحی بار نخست است، چراکه برداشتن بافت آسان تر از افزودن بافت است، آن هم در بینی ای که پیش از این، یک بار بافت های آن را برداشته اند. در بسیاری موارد لازم است برای جبران بافت های ازدست رفته، از مناطق دیگر، پیوندهای غضروفی تهیه شود. حتی با انجام بهترین جراحی مجدد نوک بینی معمولا مشکلات ایجاد شده تنها به طور نسبی قابل اصلاح خواهند بود.

۵ نکته قبل از جراحی مجدد بینی

۱) حداقل یک سال زمان لازم است تا بتوان جراحی مجدد نوک بینی را انجام داد و دست زدن به بینی زودتر از زمان مذکور ممکن است مشکلات بینی را تشدید کند.

۲) برای اشکالات جزیی بهتر است حتی الامکان از جراحی دوباره امتناع کرد زیرا ریسک جراحی دوباره بیشتر از جراحی اول است.

۳) جراحی مجدد نوک بینی که به روش های برداشت بافتی عمل شده بسیار مشکل تر از عمل اول است. زمان این جراحی ها و بیهوشی آنها طولانی تر است و جراح باید تمام تمهیدات لازم جهت حصول حداکثر نتیجه را به کار گیرد.

۴) در تمام بیماران متقاضی جراحی مجدد نوک بینی ارزیابی های بسیار دقیق تشخیصی شامل انجام روش های تصویربرداری، آندوسکوپی تشخیصی بینی و آزمون های بررسی راه هوایی بینی ضروری است. صرف زمان کافی جهت اقدامات تشخیصی، احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب را بیشتر می کند.

۵) در مورد جراحی مجدد نوک بینی ، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. عمل جراحی پلاستیک بینی، عملی نیست که لازم باشد فوری در مورد آن تصمیم گیری شود. فقط یک بار امکان دارد این عمل خوب انجام شود. بنابراین بیماران باید با بررسی های دقیق و تحقیق لازم و صرف وقت در مورد انتخاب جراح، احتمال عمل جراحی دوباره را به کمترین مقدار ممکن برسانند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است