جسم خارجی در بینی کودکان

بعضی از اجسام مانند غذا، مداد، پاک کن، اسباب بازی های کوچک، کاغذ، دانه ها، حبوبات، سنگریزه، … گاهی توسط کودکان داخل بینی می شود.

نشانه های جسم خارجی در بینی کودکان

نشانه های اولیه جسم خارجی در بینی کودکان شامل انسداد یک طرفه بینی، عطسه و به ندرت درد می باشد. در یک بررسی گذشته نگر علایم بالینی جسم خارجی در بینی کودکان شامل:

سابقه ی وارد کردن جسم خارجی به بینی (۸۶%)، ترشحات چرکی- مخاطی(۲۴%)، بوی موضعی بینی(۹%)، خون ریزی از بینی(۶%)، انسداد بینی(۳%) و  تنفس دهانی (۲%) بوده است.

جسم خارجی در بینی کودکان مخاط بینی را تحریک کرده و به دنبال آن آب را جذب نموده و بزرگ می شود و علایم انسداد موضعی ایجاد می کند. حتی بیماری می تواند خود را به صورت بوی بد کل بدن Brom hydrosis نشان دهد.

تشخیص جسم خارجی در بینی کودکان

اگر خروج چرک از بینی و علایم انسدادی یک طرفه باشد، باید به وجود جسم خارجی در بینی کودکان شک کرد، که معمولا با معاینه ی بینی توسط اسپکولوم بینی قابل مشاهده است. ابتدا باید ترشحات چرکی را تخلیه کرد تا جسم خارجی در بینی کودکان قابل رویت باشد، سپس می توان آن را به کمک ساکشن یا داروهای ضد احتقان خارج کرد. جسم خارجی در بینی کودکان معمولا در قسمت قدامی قرار گرفته است ولی با دستکاری افراد بی تجربه، به قسمت های عقب تر خواهد رفت.

در صورتی که جسم خارجی در بینی کودکان ، مدت طولانی در محل بماندِ، بافت گرانولاسیون در محل ایجاد کرده و توده ای در بینی تشکیل می شود.

انجام رادیوگرافی لترال جمجمه در تشخیص وجود جسم خارجی در بینی کودکان و این که جسم رادیو اپاک است یا فلزی است، کمک کننده می باشد.

عوارض جسم خارجی در بینی کودکان

وجود جسم خارجی در بینی موجب اضافه شدن عفونت و ترشح چرکی، بدبو ویا ترشح خونی می شود. آسیب موضعی ناشی از جسم خارجی در بینی در طولانی مدت، یا آسیب قلیایی ناشی از باتری می تواند منجر به تخریب غضروفی گردد. با از دست دادن مخاط و غضروف دیواره ای ممکن است دیواره بینی سوراخ شود.

باتری ها به عنوان جسم خارجی در بینی کودکان می توانند بسیار خطرناک باشند و با نشت قلیا، در عرض چند ساعت درد و تخریب موضعی بافتی ایجاد کنند.

یکی از عوارض نادر در موارد وجود جسم خارجی در بینی کودکان در طولانی مدت، ابتلا به کزاز در کودکان واکسینه نشده است.

درمان جسم خارجی در بینی کودکان

در هنگام وجود جسم خارجی در بینی کودکان ،باید یک معاینه ی سریع انجام شود تا وجود جسم خارجی در بینی کودکان و نیاز به خارج کردن اورژانسی آن مسجل شود. پس از تشخیص وجود جسم خارجی در بینی باید فوری خارج شود تا احتمال آسپیراسیون و بروز نکروز موضعی بافتی به حداقل برسد.

برای خارج کردن جسم خارجی در بینی کودکان ، از بی حسی موضعی و فورسپس یا ساکشن بینی استفاده شود. در صورتی که تورم، خونریزی یا رشد بافتی موضعی مشهود باشد باید تحت بیهوشی عمومی اقدام به خروج جسم خارجی در بینی کرد.

پس از خارج کردن جسم از بینی، عفونت سریع برطرف می شود و معمولا درمان دیگری لازم نیست.

پیشگیری از جسم خارجی در بینی کودکان

اشیا وسوسه کننده و کوچک مانند مهره های گرد و براق باید تحت نظر والدین استفاده شوند.

باتری های کوچک از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

برای مطالعه " خارج کردن جسم خارجی در بینی " روی لینک کلیک کنید .