جلوگیری از خونریزی بینی

از آنجائیکه خونریزی مزمن بینی معمولاً ناشی از خشک بودن مخاط بینی است لذا چرب کردن و مرطوب نگه داشتن داخل بینی دفعات خونریزی بینی را کمتر می کند. برای چرب کردن داخل بینی می توان از پماد چشمی ویتامین A و یا تتراسایکلین استفاده کرد. بدین منظور کافیست که نوک تیوپ پماد را وارد بینی کرده و کمی ازآن را داخل بینی تخلیه کنید و سپس به آرامی پایین بینی را کمی مالش دهید. گرمای بدن باعث پخش شدن چربی و رسیدن آن به ناحیۀ مورد نظرمی شود. گاهی مشاهده می کنیم که بعضی از بیماران از گوش پاک کن برای چرب کردن داخل بینی خود استفاده می کنند که این مسئله ممکن است وضعیت را بدتر کند چرا که سر گوش پاک کن مخاط بینی را زخم خواهد کرد و حتی در دراز مدت ممکن است باعث سوراخ شدن تیغۀ بینی نیز بشود. برای مرطوب نگه داشتن داخل بینی می توان از قطرۀ کلرور سدیم و یا اسپری نرمال سالین استفاده کرد. خوشبختانه استفادۀ مداوم این قطره و اسپری هیچ عارضه ای به همراه ندارد. استفاده از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن محیط خانه و کار سودمند است اما باید توجه داشت که رطوبت زیاد احتمال رشد قارچ ها و مواد حساسیت زا را نیز افزایش می دهد.

عوارض خونریزی بینی

خونریزی مزمن از بینی ممکن است باعث کم خونی فقر آهن شود. اگر میزان خونریزی بینی زیاد باشد بویژه در افراد مسن که از بیماری های زمینه ای مثل بیماری های قلبی عروقی نیز رنج می برند ممکن است منجر به شوک گردد.

بدانید:

۱-  اگر مبتلا به حساسیت بینی هستید و دچار خونریزی بینی هم می شوید سعی کنید از اسپری های کورتیکواستروئیدی(کورتونی) بینی حتی الامکان کمتر استفاده کنید چرا که این اسپری ها احتمال خونریزی از بینی را زیادتر می کنند.

۲-  ناخن کودکان خود را کوتاه نگه دارید تا در صورت وارد کردن انگشت به بینی مخاط بینی آنها آسیب نبیند .

۳-  سیگار کشیدن باعث خشکی بینی شما و د نتیجه خونریزی بینی خواهد شد.

۴-  به هنگام عطسه کردن دهان خود را باز کنید تا از وارد آمدن فشار زیاد به عروق داخل بینی شما جلوگیری شود و این امر باعث خونریزی بینی شما نگردد.

۵-  روشن بودن دستگاه بخور در اتاق خواب برای جلوگیری از خونریزی بینی و خشکی هوا در فصل زمستان سودمند است .

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است