خارج کردن جسم خارجی در بینی

درمان احتمال آسپیره شدن جسم خارجی در بینی به سمت بالا به داخل نازوفارنکس و ناحیه سوپراگلوت وجود دارد، که می تواند باعث انسداد حاد مجاری هوایی شود. به همین خاطر هنگام دستکاری جسم خارجی در بینی باید کاملا مراقب این مسآله بود. هدف درمان خارج ساختن جسم خارجی در بینی بدون بوجود آمدن عوارض دیگر مثل آسپیره شدن، درد، اپیستاکسی می باشد. پس از پایدار کردن علائم حیاتی( اصولA B C) شرح حال گرفته شده و معاینه دقیق از لحاظ وجود اجسام خارجی دیگر و وجود عوارض جسم خارجی صورت می گیرد. دانستن شکل جسم خارجی در بینی بسیار مفید است، زیرا به انتخاب بهتر وسایل لازم و روش مناسب برای خارج کردن جسم خارجی در بینی کمک فراوانی می کند. نشان دادن وسایل به بیمار در بسیاری از اوقات از اضطراب بیمار کاسته و باعث افزایش همکاری او می شود. سپس مواد بی حس کننده و ضد احتقان موضعی استفاده می شود. قرار دادن تخت معاینه در وضعیت ترند لنبورگ احتمال آسپیره شدن جسم خارجی در بینی را می کاهد. نور مناسب، آینه یا اندوسکوپ بینی ضروری هستند. ترشحـــــات ساکشن می شوند و در صورت چرکی بودن برای کشت فرستاده می شوند. در صورت دیده نشدن جسم خارجی در بینی ، مخفی بودن آن در بافت گرانولوتوز یا فقدان سابقه جسم خارجی در بینی باید قبل از خارج ساختن یا برداشتن بیوپسیC T یا M R I جهت رد احتمال وجود انسفالوسل انجام شود هدف خارج ساختن جسم خارجی در بینی است اما قبل از آن باید اطمینان حاصل شود که جسم حقیقتا یک جسم خارجی است. جسم های خارجی گرد و دارای سطوح صاف با قلاب( blunt hook) و یا قرار دادن آن در پشت جسم و با یک چرخش ۹۰ درجه خارج می شوند.

اگر جسم خارجی در بینی به شکلی باشد که بتوان بخشی از آن را گرفت می توان از فورسپس( الیگاتور یا هارتمن) برای خارج کردن آن استفاده کرد. رینولیت را می توان به قطعات کوچکتری خرد کرد و سپس آنها را خارج ساخت. سوند فوگارتی نیز وسیله مفید دیگری برای خارج کردن جسم خارجی در بینی است. برای خارج ساختن اجسام خارجی بزرگ گاهی از بیهوشی عموی با یا بدون رینو تومی لاترال استفاده می شود. وقتی حشرات به داخل بینی رفته و زنده هستند می توان آنها را با چند قطره روغن معدنی بی حس کرد و یا کشت. بعد از خارج کردن جسم خارجی حفره بینی، نازوفارنکس، ناحیه ساب گلوت و گلوت از لحاظ وجود جسم خارجی دیگر و یا قطعات جسم خارجی خارج شده بررسی می شود. در صورت عدم وجود عفونت، بخور و نرمال سالین برای ۱۰ تا ۱۴ روز به روند بهبود کمک می کند. جسم خارجی خارج شده در بینی بررسی می شود تا اگر قطعه ای از آن کنده شده باشد، سریعا متوجه آن بشویم. بافت گرانولاسیون همراه جسم خارجی در بینی باید برای پاتولوژی فرستاده شود تا بد خیمی ها رد شود. بیمار مجددا باید بعد از درمان ۲ الی ۴ هفته مراجعه کند و مورد معاینه قرار گیرد و از لحاظ بروز عوارض وجود جسم خارجی در بینی مورد بررسی قرار گیرد.

باقی ماندن جسم خارجی برای مدت طولانی می تواند باعث سوراخ شدن سپتوم، کام نرم یا سخت، آنوسمی، هیپوسمی و یا ازونا( Ozena) شود. آسپیره شدن جسم خارجی،اپیستاکسی، چسبندگی مخاط بینی و احتمال باقی ماندن تکه ای از جسم خارجی از عوارض خارج کردن ناقص جسم خارجی است.

برای مطالعه " فرو رفتن جسم خارجی در بینی  " روی لینک کلیک کنید .