خروسک (کروپ)

نوعی بیماری ویروسی است که در آن تورم و التهاب مجرای تنفسی فوقانی ایجاد می شود. این بیماری از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی بیشترین شیوع را دارد و پس از ۶ سالگی کمتر روی می دهد، عوامل بیماری خروسک ، ویروس پاراآنفلوآنزا، ویروس سن سی شیال تنفسی یا آنفلوآنزای نوع A یا B یا هموفیلوس آنفلونزا هستند. بعضی از باکتری های دیگر هم موجب خروسک می شوند. بیماری کروپ در اواخر پاییز و تمام زمستان بیشترین شیوع را دارد.

علایم

- در افراد مبتلا به خروسک تنفس با اشکال صورت می گیرد و صدادار است (شبیه پارس سگ).

- تند شدن تنفس در بیماران مبتلا به خروسک دیده می شود .

- رنگ پردگی و گاهی کبودی (سیانوز) در اثر کمبود اکسیژن در بیماران مبتلا به خروسک یا کروپ

- استفاده از عضلات فرعی تنفسی در بیماری خروسک.

- خستگی شدید، عطش به هوا، تب، حرکت پره های بینی، عدم توانایی خوردن یا نوشیدن، کبودی لب ها و انتهای انگشتان در موارد شدید خروسک.

خروسک ناشی از عوامل ویروسی، ۳ تا ۷ روز طول می کشد و در صورت بروز انسداد یا وقفه تنفس درمان بسیار سخت می شود.

درمان

- برای درمان کودک مبتلا به خروسک یا همان کروپ را به مدت ۲۰ دقیقه در حمام گرم و در مقابل بخار آب نگه دارید. حمام مرطوب ممکن است به درمان کمک کند اما سرفه ها را قطع نمی کند و ممکن است در طول شب هر بار که کودکتان به علت سرفه از خواب بیدار می شود، لازم باشد حمام مرطوب را تکرار کنید.

- با استفاده از سرگرمی های مختلف توجه کودک را از بیماری خروسک منحرف کنید.

- در ادامه درمان خروسک تا چند روز از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. شما می توانید از یک دستگاه بخور در اتاق کودکتان استفاده کنید. انواعی از دستگاههای بخار ساز که می تواند بخار سرد تولید کند ارجحیت دارد اما قیمت آنها بیشتر از دستگاههایی است که با ایجاد حرارت آب را بخار می کند. بعلاوه باید از تمیزی و پاکی دستگاه اطمینان داشته باشید و برای این منظور می توانید از ضد عفونی کننده ها که مانع رشد باکتریها و قارچها می شوند استفاده کنید. کودک مبتلا به خروسک باید مقدار کافی مایعات دریافت کند.

- اگر کودک مبتلا دچار تب بالای ۳۹ درجه سانتی گراد باشد، و احتمال اپیگلوتیت مطرح است، یا خشونت صدا رو به پیشرفت می رود و اشکال تنفسی، بی قراری، کبودی، رنگ پریدگی و کاهش هوشیاری در بیماری کروپ وجود دارد باید در بیمارستان بستری شود.

- مصرف آرامبخش برای درمان خروسک ممنوع است.

- اکسیژن به درمان بیمار مبتلا کمک می کند.

- داروی های خلط آور، گشاد کننده برونش و آنتی هیستامین ها در درمان خروسک یا کروپ بی اثر هستند.

- از آنجائیکه عامل بیماریکروپ ویروس است آنتی بیوتیک بر آن اثری نخواهد داشت. داروی ضد سرفه نیز استفاده نکنید زیرا روی تورم حلق موثر نبوده و ممکن است به علت عدم تخلیه موکوس تولید شده، سرفه کودک مبتلا به خروسک را بدتر کند.

اگر رطوبت و حمام مرطوب و هوای سرد هیچ تاثیری بر کاهش سرفه و تنفس راحت تر کودکتان نداشته باشد پزشک او ممکن است برای کاهش و درمان التهاب و تورم کودکتان ناشی از خروسک داروهای استروئیدی توصیه کند که تنفس او را راحت تر می کند. استروئید خوراکی را قبلا برای بچه های با کروپ شدید یا متوسط توصیه می کردند اما تحقیقات نشان داده است که بر کروپ خفیف نیز موثر است.

اگر کودکتان خروسک شدید دارد ممکن است نیاز به بستری شدن پیدا کند، اکسیژن بگیرد و استروئید استنشاقی دریافت کند، که این تدابیر سبب کاهش تورم و التهاب راه های هوایی می شود و تزریق مایعات وریدی نیز کم آبی بیمار را جبران می کند.

آیا خروسک یا کروپ خطرناک است؟

واقعیت این است که بیماری خروسک امروزه به خطرناکی که قبلا بوده است، نیست. با واکسیناسیون سرخجه، سرخک، هموفیلوس آنفلونزا و دیفتری، کروپ شدید و خطرناک کمتر دیده می شود.

احتمالا کروپ کودک شما طی یک هفته بدون هیچ عارضه ایی درمان می شود. هر چند که اگر خروسک خیلی شدید باشد، می تواند مشکلات تنفسی برای کودک ایجاد کند.

برای مطالعه " درمان التهاب حنجره " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است