خشکی بینی

خشکی بینی از شایع ترین علت خونریزی در اطفال و بزرگسالان بوده که در زمان سرماخوردگی این خونریزی بیشتر می‌شود.

خشکی بینی باعث شکنندگی مویرگ‌های باریک بینی شده و ایجاد خونریزی در افراد می کند.

عواملی مانند ضربه‌های خفیف، راه رفتن در زیر آفتاب داغ، بالا رفتن ناگهانی فشار خون، پولیپ بینی از علل مهم خشکی بینی و در نتیجه خونریزی بینی هستند.

علت و محل خونریزی و نحوه معالجه این بیماری از عوامل مهم کنترل خونریزی بینی است و در صورت ایجاد آن باید سطح سر نسبت به بدن بالاتر بوده، با دست بینی را گرفته و قائم ایستاده و سر را به عقب بر نگردانیم.

استفاده از کمپرس سرد اثر زیاد نداشته و با مراجعه به پزشک و مشخص شدن علت آن، می‌توان جلوی خونریزی را گرفت.

گاهی در اثر میکروب مخلوط با هوا و گرد و غبار و یا دست آلوده به میکروب در داخل بینی یک نوع خشکی بینی و زخمی در دیواره های بینی ایجاد میشود اگر خشکی بینی فوری جلوگیری نشود ممکن است در اثر سهل انگاری و بی مبالاتی مبدل به زخم قوی تری شود که انسان را مدتی مبتلا سازد و حتی در بعضی از مزاجهای هار و خون های کثیف گاهی ممکن است خشکی بینی و زخم به این کوچکی و بی اهمیتی تبدیل به خوره شود و آنوقت که سالهای دراز باید مبتلا بود.

برای جلوگیری از این قسم جوشها و خشکی بینی اولا" باید مجرای بینی را کاملا" با آب نیمه گرم شستشو نمود بعدا" سه گرم اسید بوریک را در آب جوش حل نموده روزی سه مرتبه صبح و ظهر و عصر داخل بینی استنشاق نمود یا روزی سه مرتبه برای رفع خشکی بینی با روغن بادام تلخ داخل بینی را چرب نمود.

روغن پنی سیلین هم برای زخم داخل بینی مفید است.

در مواقع خشکی بینی از انگشت کردن در داخل بینی بکلی باید خودداری شود .هرچه خارش داشته باشد و شخص را ناراحت نماید باید خودداری نمود.

برای مطالعه " خشکی بینی و درمان آن" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است