خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از عمل بینی به ندرت رخ می دهد که ممکن است نیاز به کنترل از طریق پانسمان داخل بینی داشته باشد .

اگرچه خونریزی بعد از عمل بینی غیرمعمول است ولی این احتمال وجود دارد که بیمار حین عمل بینی یا بعد از عمل بینی دچار خونریزی شدید شود به طوری که گاهی برای بند آوردن خونریزی بعد از عمل بینی به درمان اورژانس یا حتی تزریق خون نیاز است.

دلایل متعددی برای خونریزی بعد از عمل بینی وجود دارد، مثلاً بیمارانی که دچار اختلال‌های انعقادی هستند، آسپیرین استفاده می‌کنند (مصرف داروهای ضدالتهاب و آسپیرین باید از ۱۰ روز قبل عمل قطع شود) فشار خون بالا دارند یا ویتامین E و سیر مصرف کرده‌اند بیشتر در معرض خونریزی بعد از عمل بینی قرار دارند اما معمولاً هنگامی که جراح برای کنترل خونریزی بعد از عمل بینی داخل حفره بینی را شستشو می‌دهد، دلیل محکمی برای علت ایجاد خونریزی بعد از عمل بینی پیدا نمی‌کند (احتمال خونریزی بعد از عمل بینی ۲ درصد است) نوع دیگر خونریزی بعد از عمل بینی نیز داخل بافتی است و وقتی اتفاق می‌افتد که جراح استخوان بینی را می شکند. در این مسیر عروق ریز فراوانی وجود دارند و پارگی عروق باعث خونریزی بعد از عمل بینی زیر جلدی می شود که اگر شدید باشد از اطراف بینی فراتر می‌رود و به زیر چشم و گونه‌ها هم نفوذ می‌کند.

کاهش حس بویایی

کاهش حس بویایی یکی از شکایت‌هایی است که بیماران بعد از عمل بینی دارند. از آنجا که جراحی زیبایی بینی خارج از قلمرو و اعصاب بویایی انجام می‌شود بنابراین هیچ صدمه‌ای هم به آنها وارد نمی‌شود. کاهش حس بویایی یک عارضه موقت رینوپلاستی و ناشی از ورم پوشش داخل بینی است و این تورم مانع از رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب بویایی می‌شود ولی قابل بازگشت است و جای نگرانی وجود ندارد.

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی " کلیک کنید .