خونریزی بینی در کودکان

علائم خونریزی بینی در کودکان

ازبینی، زمانی خون می‌آید که رگ‌های کوچک داخل سطح بینی پاره شوند. حوادث زیر می‌توانند خونریزی بینی در کودکان را پدید آورند: ضربه به بینی، عطسه کردن هنگام سرماخوردگی یا تب یونجه، وجود شی خارجی در بینی، دست در بینی کردن و امثال آن، اگر شی خارجی در بینی فرو رفته باشد ترشحات بدبو همراه با خون خارج میشود. خونریزی بینی ممکن است شدید باشد اما معمولاً مقدار خیلی کمی خون از آن بیرون می‌ریزد.

خونریزی بینی در کودکان بندرت خطر دارد. اما اگر کودک مرتباً خون دماغ شود و زود بند نیاید و یا اگر بعد از یک ضربه به سر خونریزی بینی در کودکان ایجاد شود باید برای درمان اقدام کنید.

در این حالت باید سعی نکنید با چپاندن چیزی داخل بینی جلوی خونریزی بینی را بگیرید. سر کودک را بدرون یک ظرف یا دستشویی خم کنید یا انگشت شصت و انگشت اشاره، بینی را از جایی که استخوانی نیست محکم بگیرید. بمدت ۱۰ دقیقه و یا تا زمان توقف خونریزی بینی نگهدارید. نگذارید کودک،‌سرش را بهنگام خون دماغ به عقب خم کند. این کار موجب میشود خون به پشت بینی و سپس داخل معده برود و موجب تحریک و استفراغ شود.

چنانچه بعد از ۳۰ دقیقه خونریزی بینی در کودک متوقف نشد و کودک دچار سرگیجه و رنگ پریدگی شده باشد فوراً به دکتر مراجعه کنید. چنانچه فکر می‌کنید یک شی خارجی در بینی کودکتان فرو رفته است و یا اینکه خونریزی بینی در کودک مرتباً تکرار میشود با دکتر مشورت کنید.

اگر به سر کودک ضربه خورده است دکتر برای بررسی ورد شکستگی از جمجمه عکس خواهد گرفت. اگر خونریزی بینی در کودکان متوقف نشود برای بندآوردن از گاز استفاده می‌کند. این کار با بی حسی موضعی انجام میشود. بعد از چند ساعت می‌توان گاز را برداشت. اگر شی خارجی در بینی کودک باشد دکتر در صورت لزوم با بی حسی موضعی آنرا خارج می‌کند. اگر خونریزی بینی در کودک مکرراً ایجاد شود دکتر شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی معرفی می‌کند. اگر عود خونریزی بینی در کودک بخاطر شکننده بودن رگهای خونی باشد دکتر متخصص از روش سوزاندن رگ بینی (کوتر کردن) تحت بیهوشی عمومی به درمان آن می‌پردازد.

توصیه مهم :

نگذارید کودک اقلاً ۳ ساعت بعد از خونریزی بینی ، بینی خود را دستکاری کند. زیرا امکان شروع مجدد خونریزی بینی در کودک هست.

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است